Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. júla 2013

Zimbabwe idú do volieb, prezident Mugabe chce zotrvaťZimbabwianske voľby sa budú konať v oznámenom termíne 31. júla. Potvrdil to vo štvrtok tamojší najvyšší súd, ktorý tak odmietol návrhy žiadajúce odloženie hlasovania na neskorší termín. ...Zdieľať
robert mugabe HARARE 5. júla (WEBNOVINY) - Zimbabwianske voľby sa budú konať v oznámenom termíne 31. júla. Potvrdil to vo štvrtok tamojší najvyšší súd, ktorý tak odmietol návrhy žiadajúce odloženie hlasovania na neskorší termín.


O to žiadali lídri okolitých krajín v záujme celkovej lepšej prípravy na očakávané voľby. Súd však potvrdil, že voľby sa na základe novej ústavy uskutočnia v dohodnutom termíne, ktorý stanovil prezident Robert Mugabe. Ten sa plánuje v prezidentských voľbách naplánovaných na rovnaký deň uchádzať o ďalšie funkčné obdobie.

Jeho najväčším protivníkom bude jeho odporca a súčasný premiér Morgan Tsvangirai. Obaja rivali si tak zopakujú súboj spred piatich rokov. Ten bol poznamenaný porušovaním ľudských práv a násilnosťami, čo nakoniec viedlo k Tsvangiraiovmu odstúpeniu z druhého kola.

Pod následným tlakom zahraničia sa však ich hnutia dohodli na prechodnej vláde národnej jednoty, no tá reálne nefungovala. Neutešenú spoločenskú situáciu v krajine má zmeniť nová, v referende schválená ústava, ktorú Mugabe podpísal koncom mája. Tá okrem iného obmedzuje právomoci ako aj funkčné obdobia hlavy štátu a ruší doterajší post premiéra.

Osemdesiatdeväťročný Mugabe stoji na čele Zimbabwe už od roku 1980, keď krajina získala nezávislosť od Británie. Vláda národnej jednoty vznikla po sporných voľbách v roku 2008, keď autokratický prezident pristúpil na zdieľanie moci s vodcom opozície Tsvangiraiom.

Podmienkou pre vypísanie nových volieb bolo práve schválenie novej ústavy, ktorú po marcovom referende odsúhlasili obe komory parlamentu. Európska únia v reakcii na úspech referenda zrušila väčšinu sankcií voči Zimbabwe, samotný Mugabe však zostáva na zozname osôb, na ktoré sa vzťahuje zákaz vstupu a zmrazenie účtov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Národné divadlo sa v piatok premenilo na rečnícku tribúnu
<< predchádzajúci článok
Sviatočný deň zaleje slnko, východ osviežia búrky

Zimbabwe idú do volieb, prezident Mugabe chce zotrvať - diskusné fórum čitateľov