Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

12. augusta 2020

Severný ľadový oceán prichádza o ľad oveľa rýchlejšie, podľa vedcov sa do roku 2035 roztopí úplneĽad v Severnom ľadovom oceáne by sa v najbližších desaťročiach mohol úplne roztopiť. Britské centrum pre výskum klimatických zmien Met Office Hadley Centre (MOHC) porovnávalo podmienky v tomto oceáne počas ...Zdieľať
alaska_rulings_trump_25962 7593afaed31e48bca6793d13b4923246 1 676x468 12.8.2020  - Ľad v Severnom ľadovom oceáne by sa v najbližších desaťročiach mohol úplne roztopiť. Britské centrum pre výskum klimatických zmien Met Office Hadley Centre (MOHC) porovnávalo podmienky v tomto oceáne počas ostatnej medziľadovej doby so súčasnosťou.


Podľa výsledkov by sa ľad v ňom mohol roztopiť do roku 2035. Predchádzajúce štúdie to pritom odhadovali až okolo roku 2044.

Morský ľad v Severnom ľadovom oceáne je kľúčový prvok systému Zeme, keďže odráža veľké množstvo slnečného žiarenia naspäť do vesmíru. Pri roztápaní však tmavšia voda a skaly pod hladinou absorbujú teplo.

Na jar a začiatkom leta sa na ľadovom povrchu najstudenejšieho oceána tvoria malé jazierka. Tie pomáhajú vedcom určiť, koľko slnečného svetla absorbuje ľad a koľko sa odrazí naspäť do vesmíru.

Tím odborníkov MOHC dospel k záveru, že mnohé z týchto jazierok vznikajú vplyvom intenzívneho jarného slnečného žiarenia a to potom zohráva dôležitú úlohu pri roztápaní morského ľadu. Ľad v Severnom ľadovom oceáne sa tak podľa nich topí rýchlejšie, ako sa doteraz predpokladalo.


Zdroj: Webnoviny.sk - Severný ľadový oceán prichádza o ľad oveľa rýchlejšie, podľa vedcov sa do roku 2035 roztopí úplne © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trump chce meniť zákon, v sprche mu tečie málo vody a nevie si umyť vlasy
<< predchádzajúci článok
Český safari park má nového obyvateľa, hrošie mláďa sa narodilo priamo pred očami návštevníkov

Severný ľadový oceán prichádza o ľad oveľa rýchlejšie, podľa vedcov sa do roku 2035 roztopí úplne - diskusné fórum čitateľov