Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. septembra 2023

SIS sa vyjadrila k vyhosteniu pracovníka ruského veľvyslanectva zo SlovenskaSlovenská informačná služba (SIS) nemôže z dôvodu ochrany utajovaných skutočností poskytnúť detailnejšie informácie v súvislosti so štvrtkovým vyhostením pracovníka ...Zdieľať
gettyimages 515593752 676x451 18.9.2023 (SITA.sk) - Slovenská informačná služba (SIS) nemôže z dôvodu ochrany utajovaných skutočností poskytnúť detailnejšie informácie v súvislosti so štvrtkovým vyhostením pracovníka Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku.

Nepriateľské aktivity nebudú tolerovať


Zároveň agentúru SITA informovala, že rozhodovanie vo veciach persona non grata nepatrí do pôsobnosti SIS, keďže v tejto oblasti je daná právomoc ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí.„SIS však netoleruje a ani nebude tolerovať nepriateľské aktivity cudzej moci proti Slovensku a jeho záujmom. Zároveň poznamenávame, že spravodajská ochrana štátu je zabezpečovaná v rozsahu vyžadovanom zákonom a záujmami národnej bezpečnosti Slovenska," informovala hovorkyňa SIS Katarína Németová.

V rozpore s Viedenským dohovorom


Slovensko vo štvrtok rozhodlo o vyhostení pracovníka Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku. Ako uviedlo ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na sociálnej sieti, dôvodom sú jeho aktivity, ktoré boli v príkrom rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

„Uvedená osoba musí opustiť územie Slovenskej republiky do 48 hodín," tvrdí rezort diplomacie.

Rezort zároveň vyzval ruského veľvyslanca na Slovensku, aby Zastupiteľský úrad Ruskej federácie v SR a jeho zástupcovia vykonávali svoju činnosť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch, ku ktorému sa obe krajiny v minulosti zaviazali.


Zdroj: SITA.sk - SIS sa vyjadrila k vyhosteniu pracovníka ruského veľvyslanectva zo Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KOMUNÁLNA poisťovňa eviduje viac úrazov u mužov ako u žien
<< predchádzajúci článok
Žilinka sa vyjadril k sporu s Čaputovou, jej návrh označil za divadlo a avizoval zásadné rozhodnutie