Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

27. januára 2020

Situácia so smogom je veľmi vážna, vláda zaviedla výnimočné opatreniaVláda Severného Macedónska v pondelok zaviedla výnimočné opatrenia v súvislosti s veľkýmZdieľať
gettyimages 1181269016 170667a 27.1.2020 (Webnoviny.sk) - Vláda Severného Macedónska v pondelok zaviedla výnimočné opatrenia v súvislosti s veľkým znečistením ovzdušia smogom. Opatrenia začnú platiť od utorka v dvoch mestách, kde je situácia najvážnejšia - v metropole Skopje a v meste Tetovo na severozápade krajiny.


V oboch mestách už dva dni za sebou stúpol podiel toxických látok v ovzduší na hladinu 11-krát vyššiu ako je odporúčaný bezpečnostný limit. Vláda preto odporučila zamestnávateľom, aby od utorka oslobodili od práce tehotné ženy a ľudí nad 60 rokov, a stavebným spoločnostiam, aby obmedzili práce v interiéri.

Občania by sa nemali venovať športu a iným aktivitám vo vonkajšom prostredí a mali by sa zdržiavať vo svojich príbytkoch. Vláda sama chce ísť príkladom - zredukuje používanie automobilov o polovicu. Ministerstvo zdravotníctvo dostalo príkaz na zriadenie dočasných ubytovní pre bezdomovcov.

Severné Macedónsko je jednou z európskych krajín s najviac znečisteným ovzduším, pričom situácia sa najviac vyostruje vždy v zimných mesiacoch. Na vine je kúrenie lacnými a často nebezpečnými materiálmi, množstvo áut, ktoré by v iných krajinách pravdepodobne neprešli emisnou kontrolou, a tiež zvyk časti obyvateľov zbavovať sa odpadkov ich spálením.


Zdroj: Webnoviny.sk - Situácia so smogom je veľmi vážna, vláda zaviedla výnimočné opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obyvatelia okolitých bytoviek na Mukačevskej dostanú spotrebný tovar v hodnote 10-tisíc eur
<< predchádzajúci článok
Islamský štát plánuje novú fázu útokov zameraných na Izrael

Situácia so smogom je veľmi vážna, vláda zaviedla výnimočné opatrenia - diskusné fórum čitateľov