Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Skládky na Slovensku: 35 z nich porušuje pravidlá EÚNa Slovensku máme skládky, ktoré porušujú pravidlá Európskej únie. Celkový počet skládok, ktoré sú na listine, je 35.Zdieľať
Skládky na Slovensku: 35 z nich porušuje pravidlá EÚ

I keď si mnoho z nás myslí, že Slovensko v oblasti povedomia o ochrane životného prostredia napreduje, vyše 60% odpadu stále končí na skládkach. Recyklujeme len 30 % odpadu, pričom s týmito číslami sa radíme na chvost EÚ. Do roku 2020 je cieľom recyklovať aspoň 50 % odpadu.

Na skládky si opäť posvietila Európska komisia. Kým Brusel tvrdí, že povinnosti ku ktorým nás zaväzuje smernica Európskej únie si Slovensko neplní, rezort životného prostredia naopak tvrdí, že od roku 2016 zaviedol niekoľko opatrení.

Bohužiaľ, na Slovensku máme stále skládky, ktoré porušujú pravidlá Európskej únie. Celkový počet skládok, ktoré sú na listine, je 35. Máme tu 21 skládok bez plánov na úpravu a 14 skládok, ktoré neboli uzavrené, čo požaduje smernica, je už mimo prevádzky.

Ministerstvo životného prostredia uvádza, že boj proti skládkam nebol do roku 2016 prioritou. V roku 2017 prešla novela, ktorá umožňuje prevádzkovateľom skládok, ktorí hrajú proti pravidlám uložiť pokutu v hodnote až 1 mil. EUR.

“My sa vlastne snažíme prebrať vzor z Litvy, ale tam sa naozaj legislatíva odpadového hospodárstva rieši komplexne. Nestačí iba obmedziť skládkovanie. Je potrebné vysporiadať sa z častou odpadu, ktorú nie je možné materiálovo zhodnotiť. Aj pri dosiahnutí maximálnej možnej kvality triedenia a recyklácie budeme potrebovať aj alternatívy, ktoré nahradia skládky a to napríklad zariadenia na energetické zhodnocovanie alebo zariadenia na výrobu alternatívnych palív” konštatuje Mgr. Marek Brinzík, riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou z OZV NATUR-PACK.

 

Nelegálne skládky

Na Slovensku bohužiaľ nájdeme aj nejednu nelegálnu skládku, ktorá je zrkadlom vzťahu ľudí k životnému prostrediu. Aj keď sme sa zaviazali, že budeme proti skládkam bojovať, alternatívu stále nemáme.

 

Skvelý environmentálny projekt na pomoc eliminácie nelegálnych skládok je TrashOut, ktorého cieľom je zmapovať všetky nelegálne skládky po celom svete a pomôcť recyklovať a triediť odpad.

 

Čo má za účel smernica o skládkach?

 

Smernica o skládkach odpadov má za účel zabrániť znečisťovaniu povrchovej a podzemnej vody, pôdy a vzduchu, a samozrejme skleníkovému efektu. Zároveň by mala predchádzať súvisiacim rizikám, ktoré  pre zdravie ľudí  predstavuje skladovanie odpadu.

Pre porušenie európskeho práva v oblasti životného prostredia čelí Slovensko 14 živým konaniam. K odpadom sa viažu dve živé konania a to prípad skládky Považský Chlmec, a práve toto odôvodnené stanovisko pre 35 skládok. Ostatné konania sa týkajú vody, ovzdušia, ochrany prírody, biodiverzity a lesov.

Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že odpoveď na odôvodnené stanovisko od Komisie pripravuje. Priznáva však, že boj proti skládkam je „obrovskou výzvou“.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OĽaNO: J. RICHTER BY MAL BYŤ ODVOLANÝ PRE KAUZU SLEDOVANIA NOVINÁROV
<< predchádzajúci článok
Úrad práce podáva na svojho bývalého zamestnaca trestné oznámenie

Skládky na Slovensku: 35 z nich porušuje pravidlá EÚ - diskusné fórum čitateľov