Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. júna 2009

Skončili sa voľby do EP, boli bez problémov a s nízkou účasťou



Na Slovensku sa skončili druhé voľby do Európskeho parlamentu (EP). O 22:00 sa uzavreli dvere na 5906 volebných miestnostiach a členovia okrskových komisií začnú sčítavať hlasy. O budúcich 13-tich ...



Zdieľať
BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) - Na Slovensku sa skončili druhé voľby do Európskeho parlamentu (EP). O 22:00 sa uzavreli dvere na 5906 volebných miestnostiach a členovia okrskových komisií začnú sčítavať hlasy. O budúcich 13-tich poslancov za Slovenskú republiku v EP v nich mohlo dnes rozhodovať 4 326 509 voličov zapísaných vo voličských zoznamoch. Toto číslo sa však podľa zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do EP Lívie Škultétyovej môže po voľbách ešte zmeniť. Z predbežných neoficiálnych zistení ÚVK vyplýva, že z vyše 4,3 milióna voličov využila svoje volebné právo len menšia časť. Potvrdzujú to aj správy z regiónov, podľa ktorých zároveň eurovoľby poznačil nezáujem mladých voličov. Voliči mohli hlasovať od 7:00. Skôr, od 6:00 sa hlasovalo len v Slivníku (okr. Trebišov) a v jednej volebnej miestnosti v Štrbe (okres Poprad).



Voľby do EP sa v 27 štátoch únie začali vo štvrtok 4. júna, trvajú do nedele 7. júna. Oficiálne výsledky sa preto zverejnia až po ukončení volieb v tom členskom štáte EÚ, ktorého voliči odovzdajú hlasy ako poslední, čo bude v nedeľu 7. júna o 22:00. Potom ich Štatistický úrad SR sprístupní na svojej webstránke - http://www.statistics.sk a tiež na externej stránke - http://www.volbysr.sk. Ďalšie informácie sú na adrese - http://www.volby2009.eu.


Hlasovanie o europoslancoch nepoznačili žiadne väčšie komplikácie. ÚVK riešila väčšinou len technické problémy. Napríklad problémy s plentou, či údajných podnapitých členov okrskovej volebnej komisie, čo sa však nepotvrdilo. Komisia medzi iným riešila aj sťažnosť na stranu Smer-SD, ktorá cez SMS správy vyzývala na účasť vo voľbách a na hlasovanie v ich prospech. SMS správy však nie sú porušením moratória. Jeden z problémov sa stal aj v bratislavskej Petržalke, kde museli v 61. volebnom okrsku voliť nového predsedu. Päťdesiatdeväťročný muž dostal totiž epileptický záchvat.

O hlasy voličov v eurovoľbách sa na Slovensku uchádzalo po odstúpení Rómskej iniciatívy Slovenska s jej jediným kandidátom 16 politických subjektov so 184 kandidátmi. S číslom jedna Ľudová strana - HZDS, s dvojkou Sloboda a Solidarita a trojkou strana SMER - sociálna demokracia. Strana zelených - 4, Slovenská demokratická a kresťanská únia - DS - 5, Demokratická strana - 6, MISIA 21 - Hnutie kresťanskej solidarity - 7, Agrárna strana vidieka - 8, Konzervatívni demokrati Slovenska - Občianska konzervatívna strana - 9, Strana maďarskej koalície - Magyar Koalíció Pártja - 10, Komunistická strana Slovenska - 11, Slovenská národná strana - 13, LIGA, občiansko-liberálna strana - 14, Strana demokratickej ľavice - 15, Slobodné fórum - 16 a Kresťanskodemokratické hnutie s číslom 17.

O budúcom obsadení všetkých 736 kresiel europarlamentu na najbližších päť rokov rozhoduje od štvrtka do nedele približne 375 miliónov voličov zo všetkých 27 členských krajín EÚ. V súčasnosti má EP 785 poslancov a Slovensko zastupujú 14-ti. Po voľbách bude v EP 736 poslancov vrátane 13 zo Slovenska. Menšie krajiny budú mať v EP minimálne päť poslancov, najväčšie 99. Zároveň sa po voľbách zjednotia platy europoslancov. Ich hrubé mesačné platy budú od júna 2009 cca 7 665 eur a vyplácať sa budú z rozpočtu EÚ. Dovtedy pre platy poslancov EP nie sú jednotné pravidlá. Hradia sa zo štátnych rozpočtov krajín, ktoré zastupujú a po väčšine zodpovedajú výške platu poslancov ich národných parlamentov. Poslanci v EP nezasadajú podľa krajín, ale podľa politickej orientácie - v skupinách či frakciách. Tie majú vlastné predsedníctvo a sekretariát a určujú tiež rozdelenie miest v rokovacej sále. Nová politická skupina mohla doteraz vzniknúť iba vtedy, ak sa k nej prihlásilo aspoň 20 poslancov pochádzajúcich z najmenej pätiny členských štátov. Podľa nových pravidiel bude podmienkou vzniku najmenej 25 členov zo siedmich štátov EÚ.
SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ÚVK: Hlasovanie do EP prebieha bez problémov (6. 6. 2009)
 Začali sa voľby do Európskeho parlamentu (6. 6. 2009)
 FICO: Účasť vo voľbách bude nízka (6. 6. 2009)
 Volebné miestnosti v Petržalke zívajú prázdnotou (6. 6. 2009)
 Na východe je o voľby malý záujem (6. 6. 2009)
 Wilders známy averziou voči Islamu, ziskal so stranou štyri kresla v EP (5. 6. 2009)
 Holandsko zverejnilo výsledky volieb, hrozí mu trest (5. 6. 2009)
 Začínajú sa voľby do Európskeho parlamentu (4. 6. 2009)



nasledujúci článok >>
Hlasovanie je podľa ÚVK pokojné, podnety nie sú vážne
<< predchádzajúci článok
Pre spotrebiteľov je pri nákupoch dôležitý ekologický aspekt výrobku