Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. júna 2009

Na východe je o voľby malý záujemZáujem o eurovoľby v druhom najväčšom meste Slovenska v Košiciach je veľmi malý. „Podľa doterajších odhadov bude účasť pravdepodobne ešte nižšia ako bola na eurovoľbách v roku 2004, kedy ...Zdieľať
KOŠICE 6. júna (WEBNOVINY) – Záujem o eurovoľby v druhom najväčšom meste Slovenska v Košiciach je veľmi malý. „Podľa doterajších odhadov bude účasť pravdepodobne ešte nižšia ako bola na eurovoľbách v roku 2004, kedy dosiahla okolo 16-17 percent. Nejaké konkrétne percento vám však teraz nikto nepovie,“ povedal dve a pol hodiny pred zatvorením volebných miestností pre agentúru SITA zapisovateľ košickej obvodnej volebnej komisie Peter Trojan. Vo volebnom obvode Košice bolo do zoznamov zapísaných 193 852 oprávnených voličov a ako uviedol Trojan, mestské časti vydali 1 440 voličských preukazov.


„Členovia obvodnej volebnej komisie sa rozdelili do skupín a v priebehu volieb navštívili vytipované volebné okrsky vo všetkých mestských častiach. Nezistili nijaké závažnejšie porušenia. Doterajší priebeh volieb bol pokojný a bezproblémový,“ povedal Trojan a doložil, že nik sa dosiaľ neobrátil na komisiu so žiadnym podaním týkajúcim sa priebehu eurovolieb.

V Prešove a okolí volebná účasť okolo desať percent

Predbežná účasť na voľbách do Európskeho parlamentu (EP) vo volebnom obvode Prešov, kde patria okresy Prešov a Sabinov, sa pohybuje okolo desiatich percent. Agentúre SITA to povedal krátko pred 20:00 predseda obvodnej volebnej komisie Rudolf Kaščák. Podľa prieskumov vo viacerých okrskoch rozdiely medzi mestom a vidiekom nebudú veľké. V Prešove boli aktívnejší občania v starom meste a na Sídlisku III, kde prišlo k urnám okolo 12 percent voličov, mladšie sídliská Sekčov a Šváby mali doteraz účasť okolo šiestich percent. V obciach, kde žije veľká komunita Rómov, sa na voľbách zúčastňuje táto skupina občanov zhruba v rovnakom počte ako majorita. Kaščák si netrúfa odhadnúť, či bude mať percentuálne viac voličov okres Prešov alebo Sabinov. K večeru sa nepredpokladá, že by ešte niekde prišli voliť početnejšie skupiny.

V celom obvode sa volebné miestnosti otvorili v riadnom čase o 7:00. Voľby majú veľmi pokojný priebeh, nedošlo k žiadnym incidentom ani sťažnostiam. V meste Prešov volili do prenosnej urny aj pacienti vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana, kde túto možnosť využilo 20 voličov. Záujem bol vyšší, pacienti si však nevybavili voličské preukazy. Do prenosnej schránky mali možnosť voliť v obvode aj väzni.

Účasť v obvode D. Streda bude zrejme vyššia ako v roku 2004

Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu bude vo volebnom obvode Dunajská Streda zrejme prevyšovať celoslovenský priemer. „Môj osobný názor je, že účasť bude určite vyššia ako 17 percent spred piatich rokov,“ odhadla dve hodiny pred zatvorením volebných miestností členka obvodnej volebnej komisie (OVK) v Dunajskej Strede Iva Lancošová. „Sú okrsky kde je 12-percentná účasť a sú aj také, kde dosahuje až 30 percent,“ skonštatovala. Či za to môžu aj predvolebné mobilizačné výzvy politikov adresované príslušníkom maďarskej národnostnej menšiny nechcela komentovať. K maďarskej národnosti sa v dunajskostredskom okrese hlási približne 87,2 percent obyvateľov. V obvode Galanta, kde má maďarskú národnosť približne 41,3 percent obyvateľov však hovoria skôr o nižšej účasti. „V každej obci to bolo iné, niekde to bolo deväť percent, inde 11 až 12. Teraz sa to dá ešte ťažko odhadnúť, ale podľa vyjadrení okrskových volebných komisií by mala byť účasť ešte nižšia ako pred piatimi rokmi,“ uviedol predseda OVK Miloš Hanus. V galantskom obvode prišlo v minulých eurovoľbách k urnám 15,35 percent voličov. Približne rovnakú účasť ako pred piatimi rokmi odhadujú v trnavskom obvode. „Niektoré okrsky zatiaľ hlásili osem percent, iné 15, už sa stalo, že mali aj okolo 20-percentnú účasť,“ informoval podpredseda OVK Pavol Hulík.

Všetky tri obvody potvrdili pokojný a bezproblémový priebeh volieb. V trnavskom obvode k dnešným eurovoľbám evidujú 140 907 oprávnených voličov, okrem toho vydali 546 voličských preukazov. V obvode Dunajská Streda je evidovaných 95 204 oprávnených voličov a počet vydaných voličských preukazov je 270. Galantský obvod má 77 660 voličov, preukazy vydali 191 občanom.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ÚVK: Hlasovanie do EP prebieha bez problémov (6. 6. 2009)
 Začali sa voľby do Európskeho parlamentu (6. 6. 2009)
 FICO: Účasť vo voľbách bude nízka (6. 6. 2009)
 Volebné miestnosti v Petržalke zívajú prázdnotou (6. 6. 2009)
 Skončili sa voľby do EP, boli bez problémov a s nízkou účasťou (6. 6. 2009)
 Hlasovanie je podľa ÚVK pokojné, podnety nie sú vážne (6. 6. 2009)
 Predseda komisie v Petržalke dostal epileptický záchvat (6. 6. 2009)
 V Nitre volebná účasť v niektorých okrskoch aj 30 percent (6. 6. 2009)
 Rodičom, ktorí stratili synov, chcú zabiť aj dcéru! (2. 9. 2005)nasledujúci článok >>
Európsky futbal odoláva recesii, futbalový trh vzrástol o 1 miliardu EUR
<< predchádzajúci článok
Našli telá z nezvestného lietadla

Na východe je o voľby malý záujem - diskusné fórum čitateľov