Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. januára 2024

Skoro polovica elektronických komponentov v ruských zbraniach je zo Západu. Ako sa dostávajú do Ruska?Spomedzi všetkých elektronických komponentov, ktoré Rusko dováža na výrobu zbraní, je 44 % vyvinutých západnými spoločnosťami. Referuje o tom web epravda.com.ua s odvolaním sa na Kyjivskú ...Zdieľať
ap_week_in_pictures_europe_and_africa_54205 cffd7a12735040e3a7a6005ec1a3238d 676x451 12.1.2024 (SITA.sk) - Spomedzi všetkých elektronických komponentov, ktoré Rusko dováža na výrobu zbraní, je 44 % vyvinutých západnými spoločnosťami.


Referuje o tom web epravda.com.ua s odvolaním sa na Kyjivskú ekonomickú školu (KSE) a medzinárodnú pracovnú skupinu Jermak-McFaul.

Rusi môžu ľahšie obísť sankcie


Výskumníci analyzovali údaje o dovoze 2 797 komponentov do Ruska - senzorov, mikročipov či navigačných systémov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Spomedzi komponentov, ktoré sú obsiahnuté v ruských zbraniach, takmer polovicu vyrábajú západné spoločnosti.

Väčšinou sú to produkty amerických značiek Intel, Analog Devices, AMD a Texas Instruments. Medzi dodávateľmi prístrojov na numerické riadenie vedie nemecký Siemens.

Analytici vysvetľujú, že väčšina vojenských komponentov sa vyrába v továrňach týchto spoločností v tretích krajinách, ako je Čína, takže pre Rusov je jednoduchšie vytvoriť schémy na obchádzanie sankcií.

Dodávky takmer vôbec neklesli


Dovedna 20 % komponentov sa vyrába v západných krajinách, no tovar končí v Rusku cez množstvo sprostredkovateľov v Číne, Hongkongu, Turecku a Spojených arabských emirátoch.

Niektoré z nich sa pre nedokonalú kontrolu exportu či manipuláciu s colnými dokladmi dostanú priamo do Ruska.

Správa tiež uvádza, že dodávky vojenských komponentov do Ruska sa takmer vôbec neznížili. Za deväť mesiacov roku 2023 klesol dovoz len o 9,1 % v porovnaní s obdobím pred inváziou.


Zdroj: SITA.sk - Skoro polovica elektronických komponentov v ruských zbraniach je zo Západu. Ako sa dostávajú do Ruska? © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Primátor Bročka sa referenda o parkovaní v Trnave nezúčastní, opozícia bude pokračovať vo svojej politike
<< predchádzajúci článok
Priebeh referenda o parkovaní v Trnave bude zabezpečovať jedna mestská a 25 okrskových komisií