Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. apríla 2024

Skoro sto politických väzňov v Bielorusku má vážne zdravotné problémy a nedostáva sa im riadnej liečbyTakmer sto politických väzňov v Bielorusku má vážne zdravotné problémy a môže byť v ohrození života. Upozornila na to bieloruská ľudskoprávna skupina Viasna, ...Zdieľať
gettyimages 980041056 676x451 22.4.2024 (SITA.sk) - Takmer sto politických väzňov v Bielorusku má vážne zdravotné problémy a môže byť v ohrození života.


Upozornila na to bieloruská ľudskoprávna skupina Viasna, ktorej zakladateľ, laureát Nobelovej ceny za mier Ales Biaľacki je tiež vo väzbe.

Mariu Kalesnikavovú bili


Organizácia identifikovala 93 väzňov, o ktorých sa obzvlášť obáva a ktorí majú rakovinu, choroby srdca a ďalšie ochorenia, ktoré vo väzeniach zanedbávajú alebo nedostatočne liečia.

„Vo väzení každá choroba postupuje rýchlejšie, navyše s nedostatočnou kvalifikovanou lekárskou starostlivosťou. Je to ovplyvnené podmienkami zadržania - nedostatok čerstvého vzduchu, zlá výživa, neustály psychický tlak a stres,“ vyjadril sa predstaviteľ Viasny Pavel Sapelka.

Medzi spomínanými väzňami je napríklad Maria Kalesnikavová, ktorá v roku 2022 absolvovala operáciu brucha a krátko na to ju previezli späť do väzenia.

Podľa Viasny jej stravovacie potreby vo väzení nedodržiavajú a vyšetrovanie zistilo, že pred hospitalizáciou bola bitá.

Tvrdý záťah na opozíciu


Ďalšími prípadmi sú napríklad 19-ročný Mikita Zalatarou, ktorému údajne odmietajú dať lieky na epilepsiu, a Jauhen Barouski, ktorý je chorý a rodine povedal, že vo väzení pravdepodobne zomrie.

Bielorusko spustilo tvrdý záťah na opozíciu po tom, čo prezidentské voľby v roku 2020, ktorých sporné výsledky pripísali víťazstvo tamojšiemu vodcovi Alexandrovi Lukašenkovi, vyvolali rozsiahle pouličné protesty.

Všetky významné opozičné osobnosti sú buď vo väzení alebo utiekli z krajiny. Podľa Viasny je vo väzení v súčasnosti viac ako 1 400 politických väzňov.


Zdroj: SITA.sk - Skoro sto politických väzňov v Bielorusku má vážne zdravotné problémy a nedostáva sa im riadnej liečby © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čelili sme invázii a oddelili sme sa od Ruska, šéfka Europarlamentu zhodnotila funkčné obdobie a vyzvala mladých voliť
<< predchádzajúci článok
Hovorcu spoločnosti Meta odsúdili v Rusku na šesť rokov v trestaneckej kolónii za ospravedlňovanie terorizmu