Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. novembra 2022

Škótsko nemôže zorganizovať referendum o nezávislosti bez súhlasu Británie, rozhodol najvyšší súdNajvyšší súd v Spojenom kráľovstve v stredu rozhodol, že Škótsko nemá právomoc usporiadať nové referendum o nezávislosti bez súhlasu britskej vlády. Tento rozsudok predstavuje významnú prekážku pre ...Zdieľať
belgium_britain_eu 2ac96750489d48ef9171d04ba0303d7e 676x471 23.11.2022 (Webnoviny.sk) - Najvyšší súd v Spojenom kráľovstve v stredu rozhodol, že Škótsko nemá právomoc usporiadať nové referendum o nezávislosti bez súhlasu britskej vlády. Tento rozsudok predstavuje významnú prekážku pre kampaň škótskej vlády za odtrhnutie sa od Spojeného kráľovstva.

Nemá právomoc


Súd vo verdikte uviedol, že škótsky parlament „nemá právomoc uzákoniť referendum o nezávislosti Škótska“. Dovedna päť sudcov sa na rozsudku zhodlo jednomyseľne.

Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová minulý mesiac uviedla, že bude pokračovať vo svojej kampani za nezávislosť Škótska od Spojeného kráľovstva, a to aj v prípade, že britský najvyšší súd zamietne žiadosť o povolenie na vyhlásenie nového referenda o nezávislosti.

Krajina sa zmenila


Škótsko odmietlo nezávislosť v referende v roku 2014, keď 55 % voličov uviedlo, že chce zostať súčasťou Británie. Tamojšia vláda sa stavia proti novému referendu o nezávislosti a tvrdí, že táto otázka bola predchádzajúcim hlasovaním vyriešená.

Sturgeonová však oponuje a argumentuje tým, že krajina sa odvtedy zmenila, predovšetkým v dôsledku odchodu Británie z Európskej únie, s čím nesúhlasila väčšina Škótov. Tvrdí, že Škótsku by sa po ekonomickej stránke darilo lepšie, ak by nebolo súčasťou Spojeného kráľovstva.

Škótsko a Anglicko sú politicky zjednotené od roku 1707. Škótsko má od roku 1999 vlastný parlament a vládu a vytvára si vlastnú politiku v oblasti verejného zdravia, vzdelávania a iných záležitostí. Britská vláda v Londýne kontroluje záležitosti ako obrana a fiškálna politika.


Zdroj: Webnoviny.sk - Škótsko nemôže zorganizovať referendum o nezávislosti bez súhlasu Británie, rozhodol najvyšší súd © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecko chcelo rýchlu prehru Ukrajiny a Francúzsko neverilo, že k invázii dôjde, prezradil Johnson
<< predchádzajúci článok
Slovenskí europoslanci odmietli Orbánove nezmyselné provokácie, ktorými vnáša napätie medzi oba štáty