Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

22. decembra 2020

Slováci a Google služby: Výsledky prieskumu prekvapiliUž viac ako rok Huawei do svojich smartfónov neinštaluje služby od Google.Zdieľať
Slováci a Google služby: Výsledky prieskumu prekvapili

V nových modeloch ich nahrádza vlastným riešením - mobilnými službami Huawei v čele s obchodom AppGallery. Na otázku, ako veľmi sú Google služby dôležité pre slovenských používateľov, dáva odpovede prieskum, ktorý si nechal Huawei vypracovať.

 

Prieskum uskutočnila mediálna agentúra Wavemaker Slovakia v septembri 2020 na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov.

 

Najčastejšie používaný je Gmail

 

Zo služieb od Googlu je na Slovensku najčastejšie používaný Gmail - používa ho 39 % ľudí. Na druhom mieste sa umiestnili Google Mapy so 16 %, nasleduje obchod Play, ktorý používa 12 % opýtaných. Videoslužba Youtube sa umiestnila na šiestom mieste, používa ju 9 % respondentov prieskumu.

 

Huawei ponúka v rámci smartfónov s HMS (Huawei Mobile Services - mobilné služby Huawei, ktorými nahradil Google služby) plnohodnotné alternatívy ku všetkým vyššie spomenutým aplikáciám.

 

Majitelia e-mailového konta Gmail môžu bez problémov svoje maily prehliadať v natívnej e-mailovej aplikácii od Huawei, ktorá je v smartfónoch predinštalovaná.

 

V októbri predstavil Huawei službu Petal Maps, ktorá je alternatívou ku Google Mapám a je dostupná už aj na Slovensku. Už teraz sú však k dispozícii alternatívne navigácie - napríklad HERE WeGo či slovenský Sygic.

 

Obchod Play je v nových smartfónoch nahradený platformou AppGallery - ide o tretí najväčší obchod s aplikáciami na svete, ktorý stále rastie.

 

AppGallery tiež ponúka niekoľko alternatívnych prehliadačov videoobsahu z Youtube, ktoré oproti originálnej aplikácii prinášajú funkcie navyše. Napríklad obľúbený Youtube Vanced umožňuje prehrávanie videa na pozadí a prihlásenie sa do konta Google.

 

Youtube a Google Mapy alternatívne

 

Google Mapy aj Youtube je navyše možné bez problémov otvoriť na webovom prehliadači v akomkoľvek smartfóne Huawei.

 

Populárna videoplatforma Youtube sa najväčšej popularite teší medzi mladšou vekovou skupinou (16-25 rokov) - tá tvorí až 53 % najaktívnejších používateľov, ktorí si Youtube spustia niekoľkokrát za deň. Veková skupina 36-45 rokov spustí túto appku len v 23 percentách prípadov.

 

V prípade Youtube sa 59 % respondentov vyjadrilo, že by nemali problém použiť alternatívnu aplikáciu či webový prehliadač. Pri Google Mapách by použitie prehliadača či alternatívnej navigácie nevadilo 61 % opýtaných.

 

Chýbajúci Google Pay nezaváži

 

Ostatné služby od Googlu sú slovenskými používateľmi využívané v omnoho menšej miere. Google Drive využíva iba5 % opýtaných, Fotky Google 4 %, službu umožňujúcu platenie mobilom Google Pay používajú len 3 % respondentov.

 

„Aspoň raz týždenne využíva Google Pay štyridsať percent respondentov. Zistili sme tiež, že len 1 % opýtaných by si smartfón Huawei nekúpilo kvôli absencii Google Pay,” približuje analytička Romana Šipoldová z agentúry Wavemaker Slovakia.

 

Huawei by si znova kúpili takmer tri štvrtiny zákazníkov

 

Prieskum sa dotkol aj nových HMS smartfónov Huawei - teda tých, v ktorých sú Google služby nahradené vlastnou alternatívou výrobcu. Obchod AppGallery, napriek pomerne krátkej dobe globálnej existencie, pozná 25 % respondentov.

 

Až 71 % používateľov zariadení od Huawei by si značku vybralo opäť bez dodatočných podmienok. Len pre 15 % predstavuje absencia Google služieb neprekonateľnú prekážku. Na otázku, či by v prípade, že by do nového smartfónu nevedeli stiahnuť svoju obľúbenú aplikáciu, telefón vrátili či reklamovali, odpovedalo kladne iba 6 % respondentov.

 

Huawei AppGallery za posledný rok prešiel veľký kus cesty, čo sa týka dostupnosti aplikácií od lokálnych vývojárov. Aktuálne sú v ňom dostupné aplikácie všetkých veľkých slovenských bánk, nechýbajú prepravné či navigačné aplikácie, rovnako ako appky mobilných operátorov a populárne herné tituly. Slovenský tím Huawei neustále pracuje na rozširovaní portfólia a budúci rok ich bude ešte viac.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Huawei spravil pod tlakom amerických sankcií vážny krok, predal svoju divíziu lacných mobilov Honor (17. 11. 2020)
 Huawei Mate 40 Pro je novou jednotkou nezávislom fotografickom rebríčku DxOMark (23. 10. 2020)
 Video: Huawei predstavuje novú sériu smartfónov Mate 40 so skvelým výkonom a ešte lepšími fotoaparátmi (22. 10. 2020)
 Zoznámte sa s Huawei P Smart 2021, dostupným smartfónom s batériou, ktorú len tak nevybijete (12. 10. 2020)
 Video: Huawei uvádza Watch GT 2 Pro, prémiové smart hodinky s bezkonkurenčnou výdržou (10. 9. 2020)
 Špičkový notebook od Huawei, MateBook X Pro, prichádza do predaja na Slovensku (17. 8. 2020)
 Huawei Next Image pozná česko-slovenských víťazov: Pozrite si ocenené súťažné fotografie (16. 8. 2020)
 Počet predaných HMS smartfónov od Huawei rastie vo svete aj na Slovensku (13. 8. 2020)
 Huawei spúšťa v AppGallery letný festival aplikácií, za ich stiahnutie rozdáva množstvo cien (11. 8. 2020)
 Huawei po prvý krát prináša na slovenský trh notebook, štartuje modelom MateBook D 15 (6. 8. 2020)nasledujúci článok >>
V Španielsku prebieha tradičná vianočná lotéria El Gordo, výhercovia si rozdelia 2,4 miliardy eur
<< predchádzajúci článok
V kanadskom permafroste objavili perfektne zachované vlčie mláďa, má zhruba 56-tisíc rokov (video)