Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. septembra 2018

SLOVENČINA: Predložka k - vo väzbách slovies



Popri (nesprávnom) vyjadrovaní účelu sú ďalšou širokou oblasťou, kde predložka "k" rada „vyhadzuje z hniezda“ slovenské tvary, predmetové slovesné väzby. I tu sa ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR
 
Bratislava 27. septembra (TASR) - Popri (nesprávnom) vyjadrovaní účelu sú ďalšou širokou oblasťou, kde predložka "k" rada „vyhadzuje z hniezda“ slovenské tvary, predmetové slovesné väzby. I tu sa ocitajú v role poškodených predložky "na" a "do".


Predložka "na" sa spája napríklad so slovesami podujať sa, podobrať sa, odvážiť sa, povzbudiť, vyzvať (na niečo, nie k niečomu). Obe posledné slovesá sa môžu viazať aj s predložkou do (čiže vyzvať na/ do, povzbudiť na/ do). Predložka do sa viaže aj so slovesom nútiť (do niečoho, nie k niečomu).

Pápež sa podujal k obnove plnej a úplnej jednoty kresťanov. Odvážili sa k „skoku do tmy“. Bosnianska vláda vyzvala k dobrovoľnej službe v armáde aj ženy. Americká obchodná komora nás povzbudila k aktívnemu lobingu za zrušenie víz do USA. Šéfovia, ktorí podceňujú vlastné i cudzie emócie, nedokážu povzbudiť k lepším výkonom nielen svojich podriadených, ale ani sami seba. Mučením ich nútili k zrade. Úlohy z bežného života nútia žiakov k aktivite a spájaniu poznatkov z rôznych predmetov.

Vo všetkých týchto prípadoch bola predložka k použitá nesprávne. Má byť: podujal sa na obnovu jednoty, odvážili sa na skok, vyzvala na službu, povzbudila do lobingu, nedokážu povzbudiť do výkonov, nútili ich do zrady, nútia do aktivity.

Samozrejme, aj predložka "k" má svoje ustálené väzby so slovesami a menami. Typické sú napríklad: blahoželať k narodeninám, láska k vlasti, úcta k šedinám, tendencia k alkoholizmu. Krátky slovník slovenského jazyka uvádza medzi týmito väzbami aj výzvu k rozvahe, nový Slovník súčasného slovenského jazyka však už tento príklad vypustil.

Dobrým preventívnym opatrením je teda pozerať sa na predložku "k" v účelových spojeniach a predmetových väzbách s prezumpciou viny a uvažovať, či sa náhodou nenatíska na úkor slovenských variantov na alebo do.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SLOVENČINA: Predložka k - pri vyjadrovaní účelu (25. 9. 2018)
 SLOVENČINA: Ako u nás cudzie slová zdomácnili (20. 9. 2018)
 SLOVENČINA: Kedy používame keď a kedy? (18. 9. 2018)
 SLOVENČINA: Ako používať slovenské úvodzovky? (13. 9. 2018)
 SLOVENČINA: Kedy píšeme zámená s veľkými písmenami (11. 9. 2018)
 SLOVENČINA: Nemáme bludište, demokratičnosť ani lehátka (6. 9. 2018)
 SLOVENČINA: Zamotať hlavu dokážu aj české predpony (4. 9. 2018)
 SLOVENČINA: Mimo niečoho či mimo niečo? (30. 8. 2018)
 SLOVENČINA: Napadlo ma to, alebo napadlo mi to? (28. 8. 2018)
 SLOVENČINA: O či za päť minút? (23. 8. 2018)



nasledujúci článok >>
V Bratislave udelia ceny Igric za audiovizuálnu tvorbu v roku 2017
<< predchádzajúci článok
Nohavica zaspieva Lipovi Maturantky, Rottrová Sťahovavých vtákov