Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. apríla 2009

Slovensko ponúklo psy po zemetrasení v TalianskuSlovenská republika ponúkla vyslanie kynologickej jednotky do stredného Talianska, ktoré dnes ráno postihlo zemetrasenie. "Talianska strana ponuku s vďakou prijala a teraz skúma, či ju využije. Tiež po ...Zdieľať
BRATISLAVA 6. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská republika ponúkla vyslanie kynologickej jednotky do stredného Talianska, ktoré dnes ráno postihlo zemetrasenie. "Talianska strana ponuku s vďakou prijala a teraz skúma, či ju využije. Tiež po konzultáciách s talianskou stranou SR zváži poskytnutie humanitárnej pomoci," informoval agentúru SITA hovorca Ministerstva zahraničných vecí Ján Škoda. Zatiaľ nemajú informácie o tom, že by medzi mŕtvymi alebo zranenými bol aj občan Slovenska, dodal Škoda.


Silné zemetrasenie, ktoré zasiahlo centrálnu časť Talianska v pondelok v skorých ranných hodinách, si vyžiadalo najmenej 50 ľudských životov a zničilo historické centrá horských miest, informoval minister vnútra Roberto Moroni. Záchranári vytiahli mnoho ľudí uväznených pod troskami zničených domov a varovali, že počet obetí môže stúpať. Taliansky premiér Silvio Berlusconi vyhlásil stav núdze a zrušil svoju plánovanú cestu do Moskvy.
L'Aquila, 60-tisícové hlavné mesto regiónu Abruzzo asi 100 kilometrov od Ríma, tesne po 3:30 ráno zasiahlo silné zemetrasenie. V meste sa rozozvučali sirény a záchranári začali prehľadávať zrútené budovy v snahe nájsť tých, ktorí prežili a potrebujú pomoc. Tisíce obyvateľov vybehli do ulíc v obavách z ďalších otrasov. Nemocnica v L'Aquile už zriaďuje poľnú nemocnicu. Univerzitná nemocnica ľudí neprijíma, obáva sa kolapsu budovy. Prepadnuté strechy zavalili mnohých ľudí v ich domoch a balvany zatarasili viacero horských ciest. Podľa obyvateľov otrasy trvali 20 až 30 sekúnd.

Okolo 15 tisíc ľudí zostalo bez elektrického prúdu a časť diaľnice prepájajúcej L'Aquilu s Rímom bola uzavretá. Zemetrasenie sa začalo asi päť hodín po tom, ako otrasy s magnitúdom 4,6 stupňa zasiahli severnú časť centrálneho Talianska bez toho, aby spôsobili škody či zranenia. Neskôr však oblasť zasiahlo podľa talianskych seizmológov silné zemetrasenie s magnitúdom 5,8. Ako informoval Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS), otrasy dosiahli magnitúdo 6,3 stupňa. Ich hypocentrum sa nachádzalo päť kilometrov pod mestom L'Aquila, spresnili úrady.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Počet obetí zemetrasenia v Taliansku stúpol na trinásť (6. 4. 2009)
 Počet obetí zemetrasenia v Taliansku stále stúpa, už ich je 27 (6. 4. 2009)
 Zemetrasenie v Taliansku zabilo 50 ľudí a zničilo historické centrá (6. 4. 2009)nasledujúci článok >>
Zamestnávatelia sa viac starajú o zdravie zamestnancov, tvrdí Jagla
<< predchádzajúci článok
Poplatky pri šrotovnom sú protizákonné, vyhlásilo MH SR

Slovensko ponúklo psy po zemetrasení v Taliansku - diskusné fórum čitateľov