Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. apríla 2009

Poplatky pri šrotovnom sú protizákonné, vyhlásilo MH SRVyberanie poplatkov od občanov za miesto v poradovníku na šrotovné je protizákonné. V reakcii na sťažnosti občanov v súvislosti s praktikami niektorých šrotovísk to vyhlásilo Ministerstvo ...Zdieľať
BRATISLAVA 6. apríla (WEBNOVINY) - Vyberanie poplatkov od občanov za miesto v poradovníku na šrotovné je protizákonné. V reakcii na sťažnosti občanov v súvislosti s praktikami niektorých šrotovísk to vyhlásilo Ministerstvo hospodárstva SR (MH). "Naopak, šrotoviská sú povinné vyplatiť občanom zákonom stanovenú sumu 33,19 eura," pripomína rezort. Povinnosti šrotovísk presne vymedzujú normy Ministerstva životného prostredia SR, ktorému už MH postúpilo sťažnosti od občanov. Na základe týchto podnetov zváži rezort životného prostredia možnosť vyslania inšpekcie na pracoviská jednotlivých spracovateľov starých vozidiel. Podľa informácií agentúry SITA požadujú niektorí prevádzkovatelia šrotovísk zase poplatky za prenájom miesta na státie vozidla, či poplatky za vybavenie mimo otváracích hodín.
Druhé kolo tzv. šrotovného sa pritom míňa neuveriteľným tempom. Ako vyplýva z údajov Združenia automobilového priemyslu SR (ZAP) dnes do 16:00 hodiny šrotoviská prevzali na spracovanie už 6 470 vozidiel. Druhé kolo šrotovného pritom platí od dnešného dňa, pondelka 6. apríla. Štát poskytol v druhom kole na šrotovné pri zlikvidovaní starého a následnej kúpe nového motorového vozidla sumu 22,1 mil. eur. Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka prednostne pritom dostanú dotáciu na kúpu automobilu zákazníci, ktorí dali svoje staré vozidlo zošrotovať vo štvrtok 26. marca (deň po skončení prvého kola - pozn. redakcie), resp. ktorí sa zapísali do poradovníka. Tých je podľa analýzy Ministerstva hospodárstva SR (MH) zhruba 3 tisíc.

Rezort hospodárstva poskytne šrotovné vo výške 1 000 eur za podmienky, že predajca tiež poskytne zľavu najmenej 1 000 eur. Podľa MH by sa vyčlenením nových prostriedkov mal podporiť nákup zhruba 20 600 vozidiel. Maximálna kúpna cena motorového vozidla, pri ktorej si kupujúci môže uplatniť šrotovné sa oproti prvej vlne nemení, zostáva na úrovni 25 tis. eur. Takisto sa nemení vek vozidla, ktoré musí byť staršie ako 10 rokov.

Počas prvej vlny šrotovného, ktorá trvala od 9. do 25. marca tohto roku, dali ľudia na Slovensku zošrotovať celkovo 22,1 tis. vozidiel a do 30. marca bolo so štátnou šrotovacou podporou predaných alebo rezervovaných 16 985 vozidiel. Ako ďalej informovalo ZAP, celková hodnota predaných alebo rezervovaných vozidiel v tomto období dosiahla 153,91 mil. eur. Ministerstvo hospodárstva pritom dotovalo nadobudnutie týchto vozidiel celkovou sumou 25,42 mil. eur a štátny rozpočet získa späť cez daň z pridanej hodnoty za tieto vozidlá 28,63 mil. eur. Kolky za vyradenie, poplatky za prihlásenie a vydanie evidenčných čísel pre 22,1 tis. vozidiel navyše podľa ZAP prinesú do štátneho rozpočtu ďalších 1,48 mil. eur.

Priemerná predajná cena vozidla kupovaného od 9. do 30. marca tohto roku so štátnou šrotovacou podporou pritom podľa združenia dosiahla 9 061,40 eur. Priemerná dotácia štátu na jedno vozidlo dosiahla 1 496,50 eur a dotácia predajcu ďalších 698,10 eur. Priemerná základná cena vozidla predávaného so šrotovacou prémiou tak v prvom kole predstavovala 11 256 eur.

Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka druhé kolo šrotovného nemusí byť posledné, ako to uviedol po rokovaní Rady pre hospodársku krízu v utorok minulý týždeň premiér Robert Fico. "Podarilo sa mi dosiahnuť, že v uznesení vlády nie je stanovisko, že druhé kolo šrotovného bude posledné. Neviem predikovať budúcnosť, ale myslím si, že uvidíme ako pôjde druhé kolo. V tomto momente sme nechceli dať definitívnu bodku, ale to ešte neznamená, že bude tretie, štvrté alebo ôsme kolo šrotovného," uviedol po minulotýždňovom rokovaní vlády Jahnátek. Ako na záver dodal minister, o šrotovnom na iné produkty vláda neuvažuje.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Šrotovné sa míňa neuveriteľným tempom (6. 4. 2009)
 Šrotovné je podľa SDKÚ príkladom zlého prístupu vlády ku kríze (6. 4. 2009)
 Druhá vlna šrotovného začne od pondelka 6. apríla (3. 4. 2009)
 Šrotovné povzbudilo aj predaj ojazdených vozidiel, tvrdí Svidráň (2. 4. 2009)
 Slováci využili šrotovné a kúpili nové autá, píše New York Times (2. 4. 2009)
 Vďaka šrotovnému bolo predaných alebo rezervovaných 17 tis. áut (2. 4. 2009)
 MH navrhuje, aby štát dal na šrotovné menej peňazí (1. 4. 2009)
 Štát časť šrotovného presunie na predajcov (1. 4. 2009)nasledujúci článok >>
Slovensko ponúklo psy po zemetrasení v Taliansku
<< predchádzajúci článok
Spoločné vyhlásenie spoločností Skládka Dubová, s.r.o. a Skládka odpadov – Dubová, s.r.o.