Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. apríla 2009

Zemetrasenie v Taliansku zabilo 50 ľudí a zničilo historické centráSilné zemetrasenie, ktoré zasiahlo centrálnu časť Talianska v pondelok v skorých ranných hodinách, si vyžiadalo najmenej 50 ľudských životov a zničilo historické centrá horských miest, informoval ...Zdieľať
L'AQUILA 6. apríla (WEBNOVINY) - Silné zemetrasenie, ktoré zasiahlo centrálnu časť Talianska v pondelok v skorých ranných hodinách, si vyžiadalo najmenej 50 ľudských životov a zničilo historické centrá horských miest, informoval minister vnútra Roberto Moroni. Záchranári vytiahli mnoho ľudí uväznených pod troskami zničených domov a varovali, že počet obetí môže stále stúpať. Taliansky premiér Silvio Berlusconi vyhlásil stav núdze a zrušil svoju plánovanú cestu do Moskvy.
L'Aquila, 60-tisícové hlavné mesto regiónu Abruzzo nachádzajúce sa asi 100 kilometrov od Ríma, tesne po 3:30 ráno zasiahlo silné zemetrasenie. V meste sa rozozvučali sirény a záchranári začali prehľadávať zrútené budovy v snahe nájsť tých, ktorí prežili a potrebujú pomoc. Tisíce obyvateľov vybehli do ulíc v obavách z ďalších otrasov. Stovky ľudí, niektorí v šoku, iní vzlykajúci, čakajú pred hlavnou nemocnicou v L'Aquile na ošetrenie. Tá už zriaďuje poľnú nemocnicu. Univerzitná nemocnica ľudí neprijíma, obáva sa kolapsu budovy. Prepadnuté strechy zavalili mnohých ľudí v ich vlastných domoch a balvany zatarasili viacero horských ciest. Podľa obyvateľov oblasti otrasy trvali 20-30 sekúnd.

Guido Bertolaso, šéf talianskeho rezortu pre bezpečnosť verejnosti, uviedol, že bude "veľa obetí, veľa zranených a takisto veľa spadnutých domov," informovala tlačová agentúra ANSA. "Je to udalosť, ktorá zmobilizuje celú krajinu na niekoľko týždňov," povedal Bertolaso a dodal, že počas zemetrasenia bolo poškodených najmenej 10 tisíc domov.

Okolo 15 tisíc ľudí zostalo bez elektrického prúdu a časť diaľnice prepájajúcej L'Aquilu s Rímom bola uzavretá. Zemetrasenie sa začalo asi päť hodín po tom, ako otrasy s magnitúdom 4,6 stupňa zasiahli severnú časť centrálneho Talianska bez toho, aby spôsobili škody či zranenia. Neskôr však oblasť zasiahlo podľa talianskych seizmológov silné zemetrasenie s magnitúdom 5,8. Ako informoval Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS), otrasy mali dosiahnuť magnitúdo 6,3 stupňa. Ich hypocentrum sa nachádzalo päť kilometrov pod mestom L'Aquila, spresnili úrady.

SITA_AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Počet obetí zemetrasenia v Taliansku stúpol na trinásť (6. 4. 2009)
 Počet obetí zemetrasenia v Taliansku stále stúpa, už ich je 27 (6. 4. 2009)
 Slovensko ponúklo psy po zemetrasení v Taliansku (6. 4. 2009)
 Počet obetí zemetrasenia v Taliansku vzrástol na 92 (6. 4. 2009)
 Slovensko vyjadruje Taliansku úprimnú sústrasť (6. 4. 2009)nasledujúci článok >>
Monopoly turnaj prvýkrát na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Víťazom prezidentských volieb v Macedónsku je George Ivanov

Zemetrasenie v Taliansku zabilo 50 ľudí a zničilo historické centrá - diskusné fórum čitateľov