Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. júna 2021

Slovensko sa plánuje uchádzať o členstvo vo Výkonnej rade UNESCOSlovensko sa bude uchádzať o členstvo vo Výkonnej rade Organizácie Spojených národov pre ...Zdieľať
bp_0410 676x451 10.6.2021 (Webnoviny.sk) - Slovensko sa bude uchádzať o členstvo vo Výkonnej rade Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) na roky 2023 až 2027.


Počas dnešného rokovania s námestníkom generálnej riaditeľky UNESCO Xing Qu v Paríži to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Členstvo v medzivládnom výbore


Slovensko by sa tak v prípade zvolenia stalo jednou z 58 krajín, ktoré dohliadajú nad chodom organizácie a určujú smerovanie jej programov a priorít,“ povedal Korčok.

Pri svojej prvej návšteve v UNESCO tiež pripomenul kandidatúru Slovenska do Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva, do fungovania ktorého sa Slovensko aj v súčasnosti aktívne zapája na odbornej úrovni. Slovensko sa uchádza o členstvo v prestížnom medzivládnom výbore na roky 2022 až 2026.

Slovenská kultúra vo Francúzsku


Rokovanie ministra Korčoka v sídle UNESCO sa uskutočnilo v rámci dvojdennej návštevy Paríža spojenej s otvorením podujatia „Mesiac slovenskej kultúry vo Francúzsku: Bratislava – Paríž – Košice – Marseille“.

Pri tejto príležitosti šéf slovenskej diplomacie slávnostne otvoril koncert skupiny Janoska Ensemble v kostole Madeleine v centre Paríža a v sídle UNESCO inauguroval výstavu diel slovenských študentov z Akadémie umení v Banskej Bystrici, z Technickej univerzity v Košiciach a z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Výkonná rada UNESCO je hlavným rozhodovacím orgánom organizácie, ktorá má vo svojom mandáte aktuálne témy, akými sú podpora vedy, výskumu a inovácií, ochrana biodiverzity, globálne vzdelávanie, ľudské práva, sloboda tlače a bezpečnosť novinárov, etika umelej inteligencie či ochrana kultúrneho a prírodného dedičstva.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko sa plánuje uchádzať o členstvo vo Výkonnej rade UNESCO © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dopravná nehoda stála 73-ročnú ženu život, účastníkom bol aj policajt
<< predchádzajúci článok
Samosprávne kraje zvládli očkovanie na výbornú, Viskupič však vidí ešte miesto pre zlepšenie

Slovensko sa plánuje uchádzať o členstvo vo Výkonnej rade UNESCO - diskusné fórum čitateľov