Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. júna 2021

Slovensko ušetrí milióny eur na novom centrálnom ekonomickom systéme, jeho súčasťou budú stovky inštitúciíŠtát by mal ušetriť na novom centrálnom ekonomickom systéme milióny eur. Ministerstvo financií (MF) podpísalo zmluvu na nový ...Zdieľať
peniaze 8 676x451 10.6.2021 (Webnoviny.sk) - Štát by mal ušetriť na novom centrálnom ekonomickom systéme milióny eur. Ministerstvo financií (MF) podpísalo zmluvu na nový Centrálny ekonomický systém (CES), ktorý definitívne nahradí zastaraný a neefektívny Nadrezortný ekonomický systém (NES).


Štát získa nový ekonomický systém za 36,7 milióna eur s DPH. Rezortu financií sa podarilo vyrokovať oproti pôvodne vysúťaženej cene zníženie o 4 milióny eur.

Zjednotenie ekonomických procesov


Ako zdôraznila generálna tajomníčka služobného úradu rezortu financií Veronika Gmiterko, ide o dôležitý krok, ktorým sa postupne zjednotia ekonomické procesy vo všetkých štátnych inštitúciách, čím sa zvýši efektivita a usporia sa milióny eur.

Ministerstvo dosiahlo úspory aj v ďalších troch systémoch od rovnakého dodávateľa. Celkovo tak do roku 2026 ušetrí viac ako 19 miliónov eur. „Je neefektívne aby každá štátna inštitúcia používala a financovala vlastné ekonomické systémy. CES im umožní odstrihnutie od často zastaraných a nákladných riešení, čím prirodzene výrazne ušetria a zlepšia svoju vzájomnú spoluprácu,“ dodala Veronika Gmiterko.

Pripojenie prvých inštitúcií


Postupne bude do CES zapojených 500 štátnych subjektov, v ktorých dôjde k ďalším úsporám nad uvedenú sumu, konkrétne prevádzkové náklady CES s 500 subjektmi budú nižšie, ako sú pri súčasnom systéme NES so 160 subjektami. Prvé inštitúcie budú pripojené už od konca budúceho roka.

CES je financovaný z eurofondov a do projektu budú zapojené všetky ministerstvá. Zároveň jeho realizácia napĺňa Programové vyhlásenie vlády. Tento projekt odobril Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Úrad pre verejné obstarávanie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko ušetrí milióny eur na novom centrálnom ekonomickom systéme, jeho súčasťou budú stovky inštitúcií © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Heger v spojitosti so zásahom na NAKA zdôrazňuje nezávislosť orgánov činných v trestnom konaní
<< predchádzajúci článok
Kolíková uvažuje nad zmenou definície znásilnenia, sex bez súhlasu je trestný čin

Slovensko ušetrí milióny eur na novom centrálnom ekonomickom systéme, jeho súčasťou budú stovky inštitúcií - diskusné fórum čitateľov