Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. septembra 2023

Slovensko žiada o tretiu platbu v rámci plánu obnovy, prostriedky možno použiť najmä na digitalizáciu a zelené projekty (video) Slovensko posiela Európskej komisii žiadosť o tretiu platbu v rámci plánu obnovy v sume 815 mil. eur. Ako na pondelkovej tlačovej konferencii povedal predseda vládyZdieľať
6511582a0f671205353414 676x455 25.9.2023 (SITA.sk) - Slovensko posiela Európskej komisii žiadosť o tretiu platbu v rámci plánu obnovy v sume 815 mil. eur. Ako na pondelkovej tlačovej konferencii povedal predseda vlády Ľudovít Ódor, podarilo sa im splniť podmienky, ktoré plynú zo záväzkov v rámci plánu obnovy.

Tretina cesty


Slovensko sa zaviazalo urobiť prospešné reformy v rôznych oblastiach a keď ich splní, tak dostane prostriedky z EÚ. Tie je možné použiť najmä na digitalizáciu alebo zelené projekty. Slovensko tak má podľa Ódora za sebou zhruba tretinu cesty.

Ako pokračovala podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková, sú to takmer tri roky, keď sa začal pripravovať plán obnovy.

„V roku 2020 skoro nikto neveril, že uspejeme. Odovzdali sme ho však načas a Európska komisia nám ho aj odobrila,“ povedala Vašáková.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Po vyplatení tretej žiadosti bude mať Slovensko už 2 mld. eur, čo je jedna tretina z celej alokácie plánu obnovy.

6-miliardová hodnota


„Po vyše dvoch rokoch od schválenia plánu obnovy máme vyhlásených 85 výziev za vyše 2,3 mld. eur a zazmluvnenú vyše jednu miliardu eur,“ doplnila Vašáková.

Slovenský plán obnovy a odolnosti zahŕňa širokú škálu investičných a reformných opatrení vo viacerých tematických zložkách. Má hodnotu zhruba 6 mld. eur vo forme grantov. Európskej komisii ho Slovensko predložilo koncom apríla 2021.

Je súčasťou nástroja Next Generation EU. Cieľom je prekonať následky krízy spôsobené pandémiou koronavírusu COVID-19 a zabezpečiť väčšiu odolnosť do budúcnosti. Rada Európskej únie odobrila slovenský plán obnovy 13. júla 2021.


Zdroj: SITA.sk - Slovensko žiada o tretiu platbu v rámci plánu obnovy, prostriedky možno použiť najmä na digitalizáciu a zelené projekty (video)  © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šírenie nenávisti, provokácie či kopance. Predvolebná kampaň je už za hranicou civilizovanej spoločnosti
<< predchádzajúci článok
Firmy oligarchu Brhela a exministra Malatinského dostanú miliónovú pokutu, zákazku dostali ešte za vlády Smeru