Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. júna 2021

Slovenským kultúrnym inštitúciám by mohol pomôcť s dopadmi koronakrízy aj európsky finančný balíkKultúrnym inštitúciám by mohli pomôcť so zmiernením dopadov koronakrízy a prípravou na podobné situácie aj financie z balíka Recovery assistance for cohesion and the territories of Europe (REACT-EU). ...Zdieľať
gettyimages 1218834767 676x451 22.6.2021 (Webnoviny.sk) - Kultúrnym inštitúciám by mohli pomôcť so zmiernením dopadov koronakrízy a prípravou na podobné situácie aj financie z balíka Recovery assistance for cohesion and the territories of Europe (REACT-EU). Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva kultúry SR (MK SR) Zuzana Viciaňová.

Rezort vypracoval tiež návrh opatrení


Dodala, že rezort tiež vypracoval návrh opatrení na zmiernenie dopadov pandémie v sektore kultúry. Sú v zaslanom návrhu zmeny revízie Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorá je v súčasnosti v schvaľovacom procese na Európskej komisii. Hovorkyňa zhrnula, že pomoc by tak mohla prúdiť nielen cez iniciatívu REACT-EU, ale aj prostredníctvom IROP.

Viciaňová vysvetlila, že časť dotácií z balíka REACT-EU je určená aj pre slovenský kultúrny sektor. „Cieľom týchto dotácií je zabezpečiť modernizáciu, inovatívnosť a zvýšenie hygienických štandardov kultúrnych inštitúcií, aby mohli v budúcnosti lepšie a flexibilnejšie reflektovať na prípadné situácie podobné pandémii COVID-19,“ uviedla.

Peniaze pomôžu prispôsobiť sa zmenám


Zároveň by im mali financie pomôcť s prispôsobením sa zmenám, ktoré nastali v sektore kultúrneho a kreatívneho priemyslu v dôsledku pandémie. Z daných dôvodov sa bude investovať skôr do materiálno-technického a technologického vybavenia kultúrnych inštitúcií, ako aj stavebných úprav súvisiacich so zvyšovaním ich technologických a funkčných štandardov. Podpora je zameraná nielen na samosprávne kraje, ale aj obce a mestá.

V súvislosti s IROP sa čaká na schválenie zo strany Európskej komisie. Následne po jej odsúhlasení pripraví MK SR vyhlásenie výzvy. Predpokladá, že by tak mohol urobiť v júli 2021. Bližšie podrobnosti týkajúce sa výzvy ministerstvo zverejní na svojej webstránke.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenským kultúrnym inštitúciám by mohol pomôcť s dopadmi koronakrízy aj európsky finančný balík © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mestá žiadajú efektívnejšiu komunikáciu pri očkovacej kampani, chcú predísť tretej vlne pandémie
<< predchádzajúci článok
Fico chce iniciovať ďalšiu mimoriadnu schôdzu, jediným bodom programu bude štátna korupcia