Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. mája 2006

Smer-SD chce po voľbách zmeniť volebný zákonKeby sa strana Smer - sociálne demokracia dostala do vlády, do parlamentu by do 100 dní predložila nový volebný zákon. Išlo by o zmiešaný volebný systém, ktorý by riešil problém, akým je napríklad ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. mája (WN/SITA) - Keby sa strana Smer - sociálne demokracia dostala do vlády, do parlamentu by do 100 dní predložila nový volebný zákon. Išlo by o zmiešaný volebný systém, ktorý by riešil problém, akým je napríklad preskupovanie poslancov. V televízii JOJ v relácii Sedmička to dnes povedal podpredseda strany Smer-SD Dušan Čaplovič. Podľa neho vládne strany mali zmenu volebného systému vo svojom programe, no nakoniec sa nič nezmenilo. Podpredseda strany SDKÚ - DS Pavol Prokopovič, pripustil, že strana síce presadzovala zmiešaný systém pomerný a väčšinový, ale nenašla sa ochota v koalícii, aby sa to dalo uskutočniť. "No napriek tomu SDKÚ-DS je za tento systém a budeme ho aj podporovať," konštatoval Prokopovič.

Ako uviedol Čaplovič, polícia potvrdila, že ku kupovaniu poslancov došlo, a je teraz len vecou vyšetrovacích orgánov, aby situáciu doriešili. SDKÚ-DS však trvá na tom, že k žiadnemu kupovaniu nedošlo. "Nikde som nezachytil, že by polícia niečo potvrdila. Polícia vec prešetruje, ak by sa niečo potvrdilo, vzniesla by obvinenie. Zatiaľ sa nič také nestalo," konštatoval Prokopovič. Zároveň nevylúčil, že k preskupovaniu poslancov do iných strán dôjde aj v novom parlamente, no považuje to za prirodzený jav.

Čo sa týka nadchádzajúcich parlamentných volieb, podľa podpredsedu Smeru Čaploviča, strana nikoho nevylučuje z možnej koalície. "S každým, kto prejde voličským sitom a bude parlamentnou stranou, budeme rokovať. Pokiaľ by išlo o veľké kompromisy a ústupky, že by sme stratili volebný program, do koalície nepôjdeme a radšej ostaneme v opozícií. Neobetujeme niektoré zásadné princípy sociálno - demokratické s tým, že by sa strana rozpadla v pravicovom bahne," konštatoval Čaplovič.

Ako uviedol Prokopovič, pre stranu SDKÚ-DS je neprijateľné, aby išla do vlády so stranou KSS: "Je to jediná politická strana, s ktorou nie sme ochotní ísť do vlády. So všetkými ostatnými si vieme predstaviť spoluprácu za predpokladu, že nájdeme spoločné body programu," povedal Prokopovič.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mikloša zaráža, že Fico očierňuje vlasť v susednej krajine
<< predchádzajúci článok
Irán pohrozil odstúpením od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní