Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. novembra 2021

SNG vydala knihu, ktorá rozpráva príbeh Slovenska cez umenieKniha je podľa autorov usporiadaná do poeticky ladených kapitol, diela zo zbierok SNG však vyberali tak, aby prípadný sentiment ironizovali, relativizovali a kontextualizovali.Zdieľať
SNG vydala knihu, ktorá rozpráva príbeh Slovenska cez umenie

Slovensko v dielach Slovenskej národnej galérie (SNG) je nová výpravná publikácia, ktorú vydala SNG v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Knihu, ktorá rozpráva príbeh našej krajiny prostredníctvom umenia, uviedli tento týždeň do života v Bratislave.


Kniha na viac ako 400 stranách predstavuje príbeh Slovenska, ktorý vyše 100 rokov rozprávajú umelci. Obrazová publikácia je doplnená o krátke tematické informatívne texty. "Zároveň prináša možnosť zamyslieť sa nad tým, ako na nás vo svojich dielach vybraní 145 autori a autorky nazerajú. Je tento obraz zhodný s naším chápaním? Bude sa nám páčiť alebo nás vystraší?" približuje galéria knižnú novinku. Dodáva, že idea pozrieť sa na zbierky SNG inak vyplynula z diskusie s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom, ktorý sa hlási k tomu, aby slovenská diplomacia oveľa intenzívnejšie prezentovala Slovensko cez umenie.

"Na presvedčení, že obrazy sú univerzálnym vyslancom, je postavený koncept publikácie – vizuálneho atlasu, ktorým sa posúvame od dejín umenia viac k vizuálnej kultúre," hovorí generálna riaditeľka SNG a spoluautorka knihy Alexandra Kusá. Diela prešli výberom na základe ich nadčasovej kvality a tematickej rôznorodosti. "Výsledný ponúkaný obraz však nie je absolútny, keďže ho obmedzuje konečnosť zbierok SNG a kurátorský prístup autorov," dodáva galéria.

Kniha je podľa autorov usporiadaná do poeticky ladených kapitol, diela zo zbierok SNG však vyberali tak, aby prípadný sentiment ironizovali, relativizovali a kontextualizovali. "Pri zostavovaní tohto vizuálneho atlasu sme dielo ako artefakt posunuli do pozadia a uprednostnili jeho vizuálnu informáciu. To nám umožnilo lepšie rozprávať, skladať a odkazovať medzi dielami navzájom a umožniť divákovi prežiť okúzlenie z 'náhodne' odhalenej blízkosti – osloviť obrazom," vysvetlila Kusá.

Publikáciu bude MZVEZ SR používať na reprezentačné účely, dostupná bude aj voľne na zakúpenie v SNG.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Divadlo Nová scéna oslávi 75. výročie založenia galakoncertmi
<< predchádzajúci článok
Anketa Český slavík sa vrátila na scénu