Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. mája 2020

Spojené štáty uvalili na Irán sankcie, krajina však bude vo vývoji jadrového programu ďalej pokračovaťIránski experti budú pokračovať vo vývoji jadrových aktivít, aj napriek sankciám uvaleným na vedcov Spojenými štátmi. Uvádza sa to vo vyhlásení iránskeho úradu pre jadrovú energiu, ktoré v piatok ...Zdieľať
30.5.2020  - Iránski experti budú pokračovať vo vývoji jadrových aktivít, aj napriek sankciám uvaleným na vedcov Spojenými štátmi. Uvádza sa to vo vyhlásení iránskeho úradu pre jadrovú energiu, ktoré v piatok citovala štátna televízia.


Podľa neho americké rozhodnutie uvaliť sankcie na dvoch iránskych jadrových vedcov naznačuje pokračovanie "nepriateľského" postoja. Iránski odborníci sú však napriek sankciám, ktoré podľa stanoviska porušujú medzinárodné právo, "rozhodnutí pokračovať v ich neprestajnom úsilí viac ako predtým".

Pompeo uvalil sankcie a zrušil výnimky


Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v stredu uvalil sankcie na dvoch predstaviteľov z Iránskej organizácie pre atómovú energiu, ktorí sú zapojení do vývoja a výroby centrifúg používaných pri obohacovaní uránu.

Minister tiež povedal, že zruší všetky až na jednu z výnimiek týkajúcich sa sankcií, ktoré sa vzťahujú na civilnú jadrovú spoluprácu.

Výnimky umožňovali ruským, európskym a čínskym spoločnostiam pokračovať v práci v iránskych civilných jadrových zariadeniach bez amerických postihov. Jediná výnimka, ktorá bude naďalej platiť, sa týka jadrovej elektrárne v meste Búšehr.

Teherán sa od dohody postupne odkláňa


Odvtedy, čo v roku 2018 Spojené štáty odstúpili od jadrovej dohody so svetovými mocnosťami z roku 2015 a uvalili na Irán sankcie, sa Teherán sa začal od dohody postupne odkláňať.

Irán začal obohacovať urán nad limit či používať viac centrifúg.


Zdroj: Webnoviny.sk - Spojené štáty uvalili na Irán sankcie, krajina však bude vo vývoji jadrového programu ďalej pokračovať © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európska komisia navrhla v boji proti koronakríze nový nástroj, podporí platobnú schopnosť firiem
<< predchádzajúci článok
Aktivisti v Moskve protestovali proti zatknutiu novinára, polícia zadržala aj ich

Spojené štáty uvalili na Irán sankcie, krajina však bude vo vývoji jadrového programu ďalej pokračovať - diskusné fórum čitateľov