Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

17. novembra 2023

Spoločnosť SpaceX sa pokúsi o druhý testovací let rakety Starship, po prvom nevydarenom štarte prešla vylepšeniamiSpoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska sa v sobotu pokúsi o druhý testovací let jej obrovskej rakety. Očakávania sú na víkend veľké, ...Zdieľať
spacex_starship_launch_25669 676x451 17.11.2023 (SITA.sk) - Spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska sa v sobotu pokúsi o druhý testovací let jej obrovskej rakety. Očakávania sú na víkend veľké, keďže pri aprílovom štarte kozmická loď Starship zničila štartovaciu rampu a potom vo výške explodovala. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Museli vymeniť komponentRaketa Starship, ktorá má 120 metrov a je najsilnejšia na svete, mala pôvodne vzlietnuť z centra SpaceX v Boca Chica v Texase už v piatok. Štart však odložili po tom, čo tímy zistili, že treba vymeniť jeden komponent.

Na test potrebovala SpaceX povolenie od amerického Federálneho leteckého úradu (FAA). Ten mu ho udelil tento týždeň.

Niekoľko vylepšení


Pre druhý test si raketa prešla niekoľkými vylepšeniami vrátane nového tepelného štítu inštalovaného na spodnej časti, ktorý poskytuje ťah 33 motorov Raptor, aby sa raketa vzniesla od zeme predtým, ako sa odpojí prvý stupeň. To sa v apríli nepodarilo. Na štartovaciu rampu, ktorá sa počas prvého testu zmenila na kráter, keď raketa rozdrvila betón, dali zase nový, vodou chladený oceľový deflektor plameňov.

SpaceX plánuje použiť Starship, ktorá je určená na opätovné použitie, na vyslanie astronautov a nákladu na Mesiac a nakoniec aj na Mars.


Zdroj: SITA.sk - Spoločnosť SpaceX sa pokúsi o druhý testovací let rakety Starship, po prvom nevydarenom štarte prešla vylepšeniami © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začína sa Noc divadiel s mottom Sen noci divadelnej
<< predchádzajúci článok
Legendárna skupina Scorpions príde opäť na Slovensko, svoje najväčšie hity zahrá na festivale Topfest