Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

27. júla 2021

Srí Lanka má Zafír šťastnej náhody, ide o najväčší zhluk hviezdnych zafírov na sveteNa Srí Lanke objavili najväčší zhluk takzvaných hviezdnych zafírov na svete. Tie našli robotníci pri kopaní studne v dome obchodníka s drahokamami v oblasti mesta Ratnapura bohatej na drahé ...Zdieľať
gettyimages 501533295 676x450 27.7.2021  - Na Srí Lanke objavili najväčší zhluk takzvaných hviezdnych zafírov na svete. Tie našli robotníci pri kopaní studne v dome obchodníka s drahokamami v oblasti mesta Ratnapura bohatej na drahé kamene.


Zhluk bledomodrých drahokamov má na medzinárodnom trhu odhadovanú hodnotu do 100 miliónov dolárov. Váži okolo 510 kilogramov, alebo 2,5 milióna karátov, a pomenovali ho „Zafír šťastnej náhody“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Zafír čistili viac než rok


„Človek, ktorý kopal studňu, nás upozornil na nejaké vzácne kamene. Neskôr sme narazili na tento obrovský exemplár,“ vyjadril sa pre BBC majiteľ nálezu a obchodník s drahokamami Gamage, ktorý z bezpečnostných dôvodov nechcel poskytnúť svoje celé meno.

Na nález upozornil úrady a ako povedal, trvalo to viac ako rok, vyčistiť ho od bahna a ďalších nečistôt, predtým ako ho mohli podrobiť analýze a certifikovať.

Pri čistení zo zhluku pritom vypadli niektoré kamene, pri ktorých zistili, že sú to vysokokvalitné zafíry. Odborníci však poukazujú, že hoci má zhluk vysokú hodnotu v karátoch, nie všetky kamene v ňom môžu byť vysokokvalitné.

Popredný vývozca drahokamov


Ratnapura, čo v sinhálčine znamená mesto drahokamov, je známa ako hlavné mesto drahokamov na Srí Lanke. Krajina je popredný vývozca zafírov a ďalších drahých kameňov. Vlani prostredníctvom exportu drahokamov a šperkov zarobila zhruba pol miliardy dolárov.

Vzhľadom na pandémiu však srílanský sektor s drahokamami utrpel straty. Preto panujú nádeje, že „Zafír šťastnej náhody“ priláka medzinárodných kupcov a odborníkov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Srí Lanka má Zafír šťastnej náhody, ide o najväčší zhluk hviezdnych zafírov na svete © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rapoš: Elegantné herectvo Milana Lasicu sa nedá naučiť
<< predchádzajúci článok
Obrovský úspech Slovenska na slovanskej verzii Eurotelevízie

Srí Lanka má Zafír šťastnej náhody, ide o najväčší zhluk hviezdnych zafírov na svete - diskusné fórum čitateľov