Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. septembra 2019

Štátni ochranári upozorňujú, že stav národných parkov je nepriaznivýZo slovenských národných parkov odchádzajú kubické metre dreva, ničia sa tu biotopy a ich stav nie je priaznivý. V Národnej rade (NR) SR na to poslancov v ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 10. septembra (TASR) – Zo slovenských národných parkov odchádzajú kubické metre dreva, ničia sa tu biotopy a ich stav nie je priaznivý. V Národnej rade (NR) SR na to poslancov v utorok upozornili štátni ochranári.


Odovzdali im aj pohľadnice s fotografiami výrubov v národných parkoch. Poslancov ochranári požiadali, aby podporili prijatie novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Tá má zakázať plošné výruby v národných parkoch.

"Štátni ochranári potrebujú lepšie kompetencie, aby mohli zodpovedať za to, ako národné parky aj ostatné chránené územia vyzerajú. Tieto kompetencie v súčasnosti nie sú dostačujúce," skonštatoval generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Martin Lakanda.

Riešením je však podľa jeho slov navrhovaná novela, o ktorej majú parlamentní poslanci rozhodovať v polovici septembra - a ak ju NR SR schváli a prezidentka podpíše, platiť má od januára 2020.

"Takýchto snáh za posledných 17 rokov tu bolo veľa, táto novela je však ambiciózna a treba využiť túto šancu. Tie kompetencie, ktoré dostaneme, nám umožnia lepšie spravovať najhodnotnejšie územia a prírodné bohatstvo," povedal Lakanda. List so žiadosťou o podporu spolu s pohľadnicami odovzdal predsedovi Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Petrovi Antalovi (Most-Híd).

Poslanec tvrdí, že bude apelovať na svojich kolegov v parlamente, aby podporili novelu, ktorá je podľa neho prelomová v ochrane prírody.

"Je načase, že sa dostala do parlamentu a máme možnosť takýmto spôsobom ovplyvňovať budúci vývoj národných parkov," uviedol Antal. Riaditeľ Správy Národného parku Poloniny Mário Perinaj podotkol, že na Slovensku sú aj pozitívne príklady z lesníckej praxe a miesta, kde sa realizuje prírode blízke hospodárenie.

"Často to robia lesníci v prvom stupni ochrany, ktorí sú presvedčení o tom, že takéto hospodárenie je ekologické a ekonomické. Našou snahou je presadiť takýto spôsob hospodárenia aj v národných parkoch," spresnil. Upozornil na to, že na Slovensku je čoraz citeľnejšia klimatická zmena a pokiaľ nebude mať krajina zdravé a odolné lesy, najmä ľudia budú znášať dôsledky.

Štátni ochranári tvrdia, že novela síce nedokáže vyriešiť desaťročia neriešené "neduhy", na druhej strane je však podľa nich teraz šanca podstatne zvýšiť ochranu národných parkov. Novela zákona o ochrane prírody je výsledkom dvojročných rokovaní medzi predstaviteľmi ministerstva životného prostredia s partnermi vrátane ministerstva pôdohospodárstva či štátneho podniku Lesy SR.

Zakazuje plošné výruby v národných parkoch a výruby. Výstavba, úpravy korýt riek či iné zásahy, ktoré by mohli ohroziť prírodu, budú podliehať súhlasu štátnych ochranárov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rekonštrukcia košických internátov je v záverečnej fáze
<< predchádzajúci článok
Snom nositeľa Nobelovej ceny Feringu je vyvinúť smart lieky

Štátni ochranári upozorňujú, že stav národných parkov je nepriaznivý - diskusné fórum čitateľov