Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

17. februára 2020

Štátny podnik Lesy zmení starostlivosť o prímestské lesy Bratislavy, posilní ich rekreačnú funkciuStarostlivosť o prímestské lesy Bratislavy, ktoré obhospodaruje štátny podnik Lesy SR, sa zmení.Zdieľať
Štátny podnik Lesy zmení starostlivosť o prímestské lesy Bratislavy, posilní ich rekreačnú funkciu

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV), hlavné mesto SR Bratislava, štátny podnik Lesy Slovenskej republiky a Technická univerzita vo Zvolene (TUZVO) podpísali v pondelok memorandum o podpore rekreačných funkcií lesov v okolí Bratislavy.

Zabránenie rozvratu lesov

Cieľom memoranda je nielen posilnenie rekreačných funkcií lesov, ale aj zabránenie rozvratu týchto lesov ideami, ktoré presadzovali takmer nulovú starostlivosť o ne.

„Projekt nastavenia obhospodarovania prímestských lesov, ktorý sa podarilo pripraviť vďaka úzkej spolupráci MPRV SR, Lesov SR a Technickej univerzity na základe najmodernejších vedeckých prístupov, bude patriť k najinovatívnejším v celej Európe,“ informovala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Technická univerzita vo Zvolene pripravila pomocou vedeckých počítačových analýz analýzu dopadov modifikovania manažmentu lesov, ktoré spôsobí posilnenie rekreačných funkcií tejto lesnej oblasti.

Udržanie rekreačných lesov

Na jej základe Lesy SR a MPRV SR predostreli možné alternatívy riešenia hlavnému mestu Bratislava. To si vybralo variant, ktorý je najlepšou variantou pre udržanie rekreačných lesov, ich rozvoja za najefektívnejšieho využitia nákladov.

„Som mimoriadne rád, že do diskusie o starostlivosti o lesy sa znovu dostala veda a odborné fakty. Chcem sa poďakovať všetkým signatárom za spoluprácu. Dosiahli sme obrovský krok vpred a starostlivosť o prímestské lesy sa stane príkladom pre celý európsky priestor,“ povedal generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Marián Staník.

Lesy SR vďaka spoločnej dohode znížia v prímestských lesoch ťažbu a budú sa intenzívnejšie starať o rekreačné plochy. Mestu z nákladov, ktoré budú vo výške do 300 tisíc eur, poskytnú príspevok viac ako 50 %, ktorý bude magistrát štátnemu podniku každoročne uhrádzať. Zároveň Lesy SR podporia vznik dvoch navrhovaných prírodných rezervácií na území Lesného celku Lesy SR Bratislava – národnej prírodnej rezervácie Vydrica a národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla.

Výchovná ťažba

Hlavné mesto Bratislava bude vo svojich lesoch pri starostlivosti o mestské lesy zohľadňovať všeobecné odporúčania súvisiace s výchovou a obnovou lesných porastov a posilneným plnením rekreačnej funkcie lesov uvedené v štúdii TUZVO.

Vykonávať sa tu bude predovšetkým tzv. výchovná ťažba, aby sa zvýšila stabilita porastov a aby prímestské lesy mali optimálnu porastovú štruktúru drevín. Obe strany budú taktiež realizovať odstraňovanie inváznych druhov drevín, ako sú napríklad pajaseň či javorovec.

K problematike trvalo uržateľného hospodárenia v týchto lesoch sa budú signatári memoranda vyjadrovať voči verejnosti a médiám spoločne po vzájomnej dohode. Tak, aby vedecké fakty mali prioritu pred neodbornými emóciami. Medzi štátnym podnikom a hlavným mestom bude prebiehať intenzívna komunikácia o plánovanej a prebiehajúcej ťažbe.

„Spoločne sme dnes preukázali, že aj zdanlivo nezmieriteľné strany, ak si spoločne sadnú za jeden stôl a dajú prednosť vedeckým dátam, faktom a spoločnému záujmu pre lepší život občanov našej krajiny, dokážu nájsť špičkové riešenia. Toto je štýl politiky, ktorým by sme sa mali riadiť,“ uzavrela Gabriela Matečná.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Truban podal trestné oznámenie na Mazureka za výroky o parazitoch a asociáloch
<< predchádzajúci článok
Čaputová môže vetovať 13. dôchodok a prídavky na deti aj z dôvodu osobného nesúhlasu

Štátny podnik Lesy zmení starostlivosť o prímestské lesy Bratislavy, posilní ich rekreačnú funkciu - diskusné fórum čitateľov