Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. februára 2024

Štátny znak odsunuli do roviny bezpečnostného prvku, kritizuje Matica slovenská nové občianske preukazy a ŠPZMatica slovenská žiada nápravu pri používaní štátnych symbolov na nových občianskych preukazoch a iných osobných dokladoch, ako aj pri štátnych poznávacích ...Zdieľať
matica 676x415 12.2.2024 (SITA.sk) - Matica slovenská žiada nápravu pri používaní štátnych symbolov na nových občianskych preukazoch a iných osobných dokladoch, ako aj pri štátnych poznávacích značkách. Poukazuje na to, že na nových biometrických občianskych preukazoch oproti starým preukazom absentuje na prednej strane farebné vyobrazenie štátneho znaku SR.

Zo štátneho znaku bezpečnostný prvok


„Paradoxne tu nechýba farebný symbol EÚ. Náš slovenský štátny znak zostal viditeľný už iba pod UV svetlom. Sme presvedčení, že jeho odsunutie do roviny bezpečnostného prvku ‒ prakticky neviditeľného ‒ je nesprávne,“ uviedlo predsedníctvo Matice slovenskej vo svojom stanovisku. Podobné je to podľa nich aj pri vydávaní nových tabuliek s evidenčným číslom motorových vozidiel.

„Bol v nich uvedený výrazne a technicky neodôvodnene zmenšený štátny znak SR, a to v porovnaní s predošlými i stále platnými tabuľkami s evidenčným číslom vozidiel. Aj v tomto prípade symbol EÚ zostal veľkostne nezmenený,“ poznamenala Matica.

Zákon o štátnych symboloch


Argumentuje Zákonom o štátnych symboloch SR, v ktorom sa píše, že ak z objektívnych dôvodov nie je možné alebo vhodné použiť farebné vyobrazenie štátneho znaku, treba od takéhoto vyobrazenia upustiť. Ak je však štátny znak SR vyobrazený farebne, zákon uvádza, že ho tvorí na červenom ranogotickom štíte dvojitý strieborný alebo biely kríž, vztýčený na strednom vyvýšenom vŕšku modrého trojvršia.

„Treba v tejto súvislosti zdôrazniť, že na prednej strane nového vodičského preukazu je namiesto červenej farby použitá ružová farba pozadia. Aj v tomto prípade Matica slovenská žiada, aby sa vykonala náprava, keďže je len ťažko vysvetliteľné, prečo na nových vodičských preukazoch je farebné vyobrazenie ranogotického štítu štátneho znaku v ružovej farbe, a nie predpísanej červenej,“ uviedla Matica slovenská.

Rok viacerých jubileí


Najzarážajúcejšie podľa tejto inštitúcie je, že celý proces zmeny občianskych preukazov nabral na intenzite práve v roku 2023, keď sme si pripomínali veľké národnoštátne jubileá ‒ 30. výročie vzniku Slovenskej republiky, 105. výročie vzniku Československej republiky a 160. výročie založenia Matice slovenskej. Relativizovanie štátnej symboliky vedie podľa nej k potláčaniu národnej identity a k postupnej degradácii našej štátnej suverenity.

„Matica slovenská víta vyjadrenia Ministerstva vnútra SR zaoberať sa štátnymi poznávacími značkami motorových vozidiel, ale súčasne žiada, aby došlo k náprave aj v prípade občianskych preukazov a vodičských preukazov,“ dodala.
Zdroj: SITA.sk - Štátny znak odsunuli do roviny bezpečnostného prvku, kritizuje Matica slovenská nové občianske preukazy a ŠPZ © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NATO nemôže byť vojenskou alianciou a la carte, reagoval šéf európskej diplomacie na Trumpove vyjadrenia
<< predchádzajúci článok
Nebezpečné zmeny vo verejnom obstarávaní chce vláda pretlačiť dvoma novelami, upozorňuje Šimečka