Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. februára 2024

NATO nemôže byť vojenskou alianciou a la carte, reagoval šéf európskej diplomacie na Trumpove vyjadreniaOrganizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) si nemôže dovoliť byť alianciou závislou od rozmarov amerického prezidenta. Ako referuje web news.sky.com, v pondelok to povedal šéf ...Zdieľať
france_eu_59294 676x451 12.2.2024 (SITA.sk) - Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) si nemôže dovoliť byť alianciou závislou od rozmarov amerického prezidenta. Ako referuje web news.sky.com, v pondelok to povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Vojenská aliancia a la carte


Narážal tým na skutočnosť, že americký exprezident Donald Trump navrhol, aby Spojené štáty nechránili spojencov NATO, ktorí neinvestujú dosť peňazí na svoju obranu pred potenciálnou ruskou inváziou.

NATO nemôže byť vojenskou alianciou a la carte... V závislosti od humoru prezidenta USA,“ povedal Borrell.

Podkopávanie bezpečnosti


Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v nedeľu varoval, že uchádzač o post prezidenta USA Trump ohrozil bezpečnosť amerických vojakov a spojencov, keď na mítingu povedal, že Rusko môže robiť „čokoľvek, čo do pekla chce,“ tým členom aliancie, ktorí neplnia plány v oblasti výdavkov na obranu.

Akýkoľvek náznak, že spojenci sa nebudú navzájom brániť, podkopáva celú našu bezpečnosť, vrátane bezpečnosti USA, a vystavuje amerických a európskych vojakov zvýšenému riziku,“ povedal Stoltenberg. Šéf aliancie dodal, že očakáva, že „bez ohľadu na to, kto vyhrá prezidentské voľby, USA zostanú silným a odhodlaným spojencom NATO“.


Zdroj: SITA.sk - NATO nemôže byť vojenskou alianciou a la carte, reagoval šéf európskej diplomacie na Trumpove vyjadrenia © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Promafiánsky balíček môže Slovensko pripraviť o miliardy eur, Ficova vláda ohrozuje podľa Šimečku eurofondy (video)
<< predchádzajúci článok
Štátny znak odsunuli do roviny bezpečnostného prvku, kritizuje Matica slovenská nové občianske preukazy a ŠPZ