Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. novembra 2023

Stoltenberg: NATO podporuje územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny, je znepokojené zasahovaním zo strany RuskaOrganizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) podporuje územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny. Zároveň vyjadrila znepokojenie zo ...Zdieľať
italy_nato_industry_forum_82629 6b61fe98988b4c1eb987f3f210bc6495 676x451 20.11.2023 (SITA.sk) - Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) podporuje územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny.


Zároveň vyjadrila znepokojenie zo „škodlivého zasahovania zo zahraničia“, vrátane Ruska, v nestabilnom regióne Balkánu, ktorý v 90. rokoch prešiel zničujúcou vojnou. V pondelok to povedal generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg.

Prvá zastávka na turné


Sarajevo bolo prvou zastávkou Stoltenbergovho turné po krajinách západného Balkánu, ktoré bude zahŕňať aj Kosovo, Srbsko a Severné Macedónsko.

„Spojenci rozhodne podporujú suverenitu a územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny,“ povedal Stoltenberg novinárom.

„Znepokojuje nás separatistická a rozdeľujúca rétorika, ako aj zhubné zahraničné zasahovanie, vrátane zasahovania z Ruska.“

Existujú obavy, že Rusko sa snaží destabilizovať Bosnu a Hercegovinu a zvyšok regiónu a odviesť tak aspoň časť svetovej pozornosti od svojej agresie voči Ukrajine.

Dodik chce rozpad krajiny


Moskva otvorene podporuje separatistického proruského bosnianskosrbského prezidenta Milorada Dodika, ktorý opakovane vyzýval na rozpad krajiny a pripojenie polovice krajiny ovládanej Srbmi k susednému Srbsku.

„Všetci politickí lídri musia pracovať na zachovaní jednoty, budovaní národných inštitúcií a dosiahnutí zmierenia. To je kľúčové pre stabilitu a bezpečnosť krajiny. Vaša bezpečnosť je dôležitá pre región západného Balkánu a dôležitá pre Európu,“ dodal Stoltenberg.

Blokujú žiadosť o členstvo


Vedenie bosnianskych Srbov už roky blokuje žiadosť Sarajeva o členstvo v NATO. Proti členstvu Bosny a Hercegoviny v aliancii je aj Rusko.

Stoltenberg povedal, že by sa to malo skončiť. „Každá krajina má právo zvoliť si vlastné bezpečnostné opatrenia bez cudzieho zasahovania,“ povedal.


Zdroj: SITA.sk - Stoltenberg: NATO podporuje územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny, je znepokojené zasahovaním zo strany Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico podľa hnutia Slovensko napľul občanom do tváre, jeho konanie voči médiám páchne obdobím spred novembra 1989
<< predchádzajúci článok
Policajti vyšetrujú predmet v tvare ľudskej lebky, našiel sa pod diaľnicou D1