Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. februára 2022

ŠTÚDIA: Mladých ľudí vystavili koronavírusu, polovica sa nakazilaVedci detailne sledovali meniacu sa úroveň vírusu SARS-CoV-2 v organizme účastníkov od úplného začiatku ich ochorenia až do jeho konca.Zdieľať
ŠTÚDIA: Mladých ľudí vystavili koronavírusu, polovica sa nakazila

Vedci po prvýkrát zámerne nakazili mladých zdravých ľudí koronavírusom. Polovica účastníkov štúdie sa infikovala a testy túto skutočnosť odhalili už po dvoch dňoch. Informuje o tom vedecký časopis Nature, ktorý v súčasnosti štúdiu skúma.

Výsledky zverejnené na serveri Research Square môžu podľa vedcov pomôcť pri ďalšom skúmaní vakcín, antivirotík a imunitných reakcií organizmu na ochorenie COVID-19.

Na štúdii pod vedením odborníkov z londýnskej Kráľovskej univerzity (ICL) sa zúčastnilo 34 dobrovoľníkov vo veku od 18 do 30 rokov.

Prví účastníci boli nakazení len veľmi nízkou dávkou vírusu, ktorá zodpovedala jeho približnému množstvu v jednej respiračnej kvapôčke. Vystavení boli ešte počiatočnému kmeňu koronavírusu, ktorý cirkuloval v Británii v lete 2020.


Nákazu potom identifikovali PCR testami u 53 percent účastníkov. Väčšina z nich mala len mierne alebo žiadne príznaky. Medzi symptómami, ktoré sa najzreteľnejšie prejavili na piaty deň od nákazy, bola napríklad bolesť hrdla, upchatý nos, kýchanie či strata chuti a čuchu. Horúčka sa u účastníkov objavila len zriedkavo, pričom pretrvávajúci kašeľ nemal nikto.

Práve strata chuti a čuchu sa objavila u 70 percent infikovaných. Tento problém u niektorých účastníkov potom pretrvával aj viac než pol roka.

Výsledky štúdie tiež naznačujú, že antigénové testy dokážu spoľahlivo indikovať prítomnosť vírusu u človeka už po prvých dvoch dňoch infekcie.

U nikoho nedošlo k ťažkému priebehu ochorenia, ktorý by si vyžadoval hospitalizáciu.

Vedci detailne sledovali meniacu sa úroveň vírusu SARS-CoV-2 v organizme účastníkov od úplného začiatku ich ochorenia až do jeho konca. U nakazených sa vírus podľa výskumníkov množil až neuveriteľne rýchlo, pričom vysoké hladiny zostávali v tele človeka priemerne deväť až dvanásť dní. Týkalo sa to symptomatických aj asymptomatických pacientov.

Vedci sa snažili pochopiť aj to, prečo sa toľko ľudí nenakazilo vôbec. Niektorí z nich mali v tele počas krátkych periód veľmi nízke hladiny vírusu. To naznačuje, že ich imunitný systém aktívne bojoval s vírusom, vysvetľuje vedúci štúdie Christopher Chiu, lekár a vedec z ICL. V ďalších štúdiách sa vedci pokúsia nájsť príčinu tohto javu.

Na britskej štúdii, ktorú začali v októbri 2020, sa podieľali aj vedci z Dublinskej súkromnej organizácie Open Orphan. Prví účastníci boli vírusu vystavení začiatkom roka 2021, po čom museli stráviť dva týždne v prísnej nemocničnej izolácii. Za účasť vo výskume dostali 4565 libier (5485 eur).

Podobné štúdie na ľuďoch vedci vykonávajú už desaťročia pri skúmaní chrípky, malárie a mnohých ďalších infekcií. Niektorí vedci argumentovali, že uskutočnenie takýchto štúdií so SARS-CoV-2 v prvých mesiacoch pandémie môže urýchliť vývoj vakcín proti ochoreniu. Iní to však považovali za príliš riskantné v čase, keď sa o koronavíruse a jeho potenciálnej liečbe vedelo len málo, pričom poukazovali na ohrozenie života dobrovoľníkov a neetickosť tejto štúdie.

Tím vedcov plánuje spustiť ďalšiu štúdiu, ktorá vystaví očkovaných ľudí variantu delta SARS-CoV-2. Vedci sa pokúsia identifikovať imunitné faktory, ktoré chránia ľudí pred infekciou po očkovaní.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rakúsko uvoľňuje opatrenia, ale Viedeň sa aj naďalej bude riadiť prísnejšími pravidlami (3. 2. 2022)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 19.032 prípadov nákazy (3. 2. 2022)
 ANALÝZA: Lockdowny znížili úmrtnosť na COVID-19 iba o 0,2 percenta (3. 2. 2022)
 Pustia v Česku neočkovaných ľudí do reštaurácií? Najvyšší správny súd rozhodol (2. 2. 2022)
 Mikulec a Remišová mali pozitívny test na COVID-19, pracujú z domu (2. 2. 2022)
 Opatrenia proti koronavírusu na Slovensku sa po omikrone uvoľnia, táto vlna bude prudká a rýchla (2. 2. 2022)
 Koronavírus: Za utorok pribudlo rekordných vyše 20-tisíc nových prípadov (2. 2. 2022)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 14.643 nakazených (1. 2. 2022)
 Dánsko zrušilo takmer všetky obmedzenia aj napriek rastúcim číslam (1. 2. 2022)
 ŠTÚDIA: Subvariant omikronu je nákazlivejší (1. 2. 2022)nasledujúci článok >>
Zuzana Čaputová získala ocenenie pre výnimočnú ženskú právnickú osobnosť, vníma ho ako záväzok
<< predchádzajúci článok
Auto v Bratislave zrazilo chodkyňu, polícia hľadá svedkov nehody