Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

02. augusta 2019

ŠTÚDIA: Za horúčavy môžu zrejme klimatické zmeny spôsobené človekomMnohé dôkazy nasvedčujú tomu, že vlnu horúčav, ktorá minulý týždeň postihla západnú Európu, spôsobilo globálne otepľovanie, za ktoré môže ľudstvo. Vyplýva to z ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Amsterdam 2. augusta (TASR) - Mnohé dôkazy nasvedčujú tomu, že vlnu horúčav, ktorá minulý týždeň postihla západnú Európu, spôsobilo globálne otepľovanie, za ktoré môže ľudstvo. Vyplýva to z odbornej štúdie medzinárodného tímu európskych vedcov, ktorá bola zverejnená v piatok.


Podľa tohto výskumu vedeckej skupiny World Weather Attribution (WWA) by bola teplota v krajinách, ktoré zasiahli rekordné vysoké teploty, nižšia o 1,5 až tri stupne Celzia, ak by sme žili vo svete, ktorý neovplyvnili človekom spôsobené klimatické zmeny.

Počasie v kontinentálnej západnej Európe bolo také extrémne, že namerané hodnoty by boli bez vplyvu klimatických zmien nanajvýš nepravdepodobné, píše sa v štúdii, z ktorej citovali svetové tlačové agentúry AP a AFP.

Rekordné teploty zaznamenali meteorológovia minulý týždeň v Belgicku (40,2 stupňa Celzia), Holandsku (38,8 stupňa Celzia), v Nemecku, Británii či vo francúzskej metropole Paríž, kde 25. júla namerali nový teplotný rekord 41 stupňov Celzia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Syn speváka Brucea Springsteena bude hasičom v New Jersey
<< predchádzajúci článok
Medvedie dni sú na Hrebienku 12 rokov, aktuálny ročník vzdeláva

ŠTÚDIA: Za horúčavy môžu zrejme klimatické zmeny spôsobené človekom - diskusné fórum čitateľov