Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. októbra 2021

Súdny dvor EÚ nariadil Poľsku, aby platilo milión eur za každý deň sporu o nezávislosti súdnictvaSúdny dvor Európskej únie nariadil Poľsku, aby platilo milión eur za každý deň dlhotrvajúceho sporu tejto krajiny s EÚ ...Zdieľať
gettyimages 1346582339 676x380 27.10.2021 (Webnoviny.sk) - Súdny dvor Európskej únie nariadil Poľsku, aby platilo milión eur za každý deň dlhotrvajúceho sporu tejto krajiny s EÚ týkajúceho sa nezávislosti súdnictva.


Stredajšie rozhodnutie súdneho dvora prišlo po tom, ako Európska komisia požiadala o „finančné sankcie“, aby sa zabezpečil súlad s rozhodnutím z júla.

Brusel požadoval denný trest


Komisia, ktorá dohliada na dodržiavanie zákonov EÚ, chcela, aby súd so sídlom v Luxemburgu uložil Poľsku denný trest, kým neprijme opatrenia na zlepšenie fungovania poľského najvyššieho súdu a nepozastaví platnosť nových zákonov, o ktorých sa predpokladá, že podkopávajú nezávislosť súdnictva.

Súd uviedol, že finančný postih je „nevyhnutný, aby sa predišlo vážnemu a nenapraviteľnému poškodeniu právneho poriadku Európskej únie a hodnôt, na ktorých je EÚ založená, najmä princípov právneho štátu“.

Disciplinárna komora funguje aj naďalej


Spornou otázkou je najmä činnosť disciplinárnej komory poľského najvyššieho súdu, pretože podkopáva nezávislosť sudcov a je v rozpore s právom únie. Tento orgán má vďaka vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) právomoc disciplinárne stíhať sudcov. Mnohí z nich považujú komoru za nástroj nátlaku na sudcov, aby rozhodovali v prospech vládnych orgánov.

V júli Súdny dvor Európskej únie nariadil pozastavenie činnosti disciplinárnej komory, no tá naďalej funguje napriek tomu, že poľská vláda avizovala jej zrušenie.

Demokratické princípy v Poľsku sú ohrozené


Členské štáty EÚ už roky upozorňujú na rozvrat demokratických princípov v Poľsku, predovšetkým v otázkach nezávislosti súdnictva a slobody médií.

Konflikt sa opäť dostal do popredia začiatkom tohto mesiaca, keď poľský ústavný súd rozhodol, že poľské právne predpisy majú v prípade rozporu prednosť pred legislatívou Európskej únie. EÚ argumentuje, že o verdikte rozhodli poľskou vládou vybraní sudcovia.


Zdroj: Webnoviny.sk - Súdny dvor EÚ nariadil Poľsku, aby platilo milión eur za každý deň sporu o nezávislosti súdnictva © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vysokopostavený americký generál: Čína testuje hypersonické zbrane
<< predchádzajúci článok
Národná protidrogová stratégia Slovenska dostala zelenú, štát má jasné priority

Súdny dvor EÚ nariadil Poľsku, aby platilo milión eur za každý deň sporu o nezávislosti súdnictva - diskusné fórum čitateľov