Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. mája 2013

Spravodajskí dôstojníci vypovedali v kauze VSSNa rokovaní Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva v utorok vypovedali k podozreniam z tunelovania vo Vojenskej spravodajskej službe traja bývalí spravodajskí ...Zdieľať
nitriansky prapor ziskal certifikat p BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) – Na rokovaní Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva v utorok vypovedali k podozreniam z tunelovania vo Vojenskej spravodajskej službe traja bývalí spravodajskí dôstojníci vojenského spravodajca a jeden súčasný.


Ako povedal po rokovaní výboru novinárom jeden z nich, Ivan Macko, prihlásil sa na výzvu predsedu tohto výboru Martina Fedora a po útoku na svedka Vladimíra Suchodolinského, ktorý je tiež bývalý dôstojník Vojenského spravodajstva.

„Poznám ho dlhé roky a poznám ho ako statočného človeka. Skláňam sa pred ním a preto som sa rozhodol, že ho podporím,“ povedal s tým, že zo služby odišiel len nedávno. Naposledy bol vojenským pridelencom v Turecku, s akreditáciou v Iráne a Gruzínsku.

Macko bol zaradený na vyšetrovanie niektorých káuz v rokoch 2006 až 2010. „Nerobil som to rád, nebolo to účelové. Našou úlohou bolo zistiť, čo sa v službe dialo v rokoch 2006 až 2010,“ povedal s tým, že ho riaditeľ služby v roku 2010 poveril, aby prešetril finančné toky v oblasti investičnej výstavby objektu, ktorý však nechcel menovať.

Objekt je podľa neho dnes dobudovaný a funkčný. „Spôsob, akým bol realizovaný, vykazoval znaky podozrení z trestnej činnosti. Prokurátor by sa tým mal zaoberať, pretože aj v odkrytej časti služby sa diali veci, ktoré neboli celkom v súlade so zákonom,“ vyhlásil Macko.

O tomto informoval v roku 2010 a odovzdal svoju správu odboru vnútornej bezpečnosti, ktorý mal prešetriť všetky zaznamenané skutočnosti, pretože sa podľa neho opierali o listinné dôkazy, ktoré boli chronologicky zoradené. „Hovorili o tom, že treba celý proces preskúmať a podať trestné oznámenie vo veci, pretože pravdepodobne došlo k porušeniu zákona pri správe cudzieho majetku osobami, ktoré sú dnes neznáme, ale budú ich musieť pomenovať vyšetrovatelia,“ konštatoval Macko.

Výbor sa v utorok opäť zaoberal spisom, ktorý má hovoriť o podozreniach z tunelovania vo Vojenskej spravodajskej službe. V spise, ktorý dostal denník Sme, sa údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby. Dokument má 134 listov a zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Bývalý šéf VSS má obavy, ža sa ničia dôkazy o tunelovaní (28. 5. 2013)
 Manipuláciu so spisom o tunelovaní VSS prešetria, majú mlčať (27. 5. 2013)
 Vyšetrovanie podľa Roberta Fica ukázalo, že VSS netunelovali (25. 5. 2013)
 Galko si myslí, že Smerákom tečie z megaškandálu do topánok (24. 5. 2013)
 Glváč: K tunelovaniu VSS nedošlo, je to mediálna kačica (24. 5. 2013)
 Glváč neinformoval výbor o tunelovaní, stopli to Smeráci (24. 5. 2013)
 O tunelovaní VSS chce vypovedať ďalší vysoký exfunkcionár (24. 5. 2013)
 Tajní už zistili, s čím súvisí materiál o tunelovaní VSS (22. 5. 2013)
 Galko by sa mal vzdať mandátu pre kauzu vo VSS, tvrdí Smer (22. 5. 2013)
 Bývalý dôstojník chcel rekonštruovať spis o tunelovaní VSS (21. 5. 2013)nasledujúci článok >>
Bežný účet skončil v marci v pluse, ťahalo ho zahraničie
<< predchádzajúci článok
Bankový sektor v SR odoláva šokom, úvery na bývanie rástli

Spravodajskí dôstojníci vypovedali v kauze VSS - diskusné fórum čitateľov

Hra s ohnom28.5. 20:34:55