Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. októbra 2019

Turecký vpád na sever Sýrie je podľa Trumpa zlý nápadNa snímke americký prezident Donald Trump.Zdieľať
Na snímke americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP
Washington 9. októbra (TASR) - Za "zlý nápad" označil v stredu americký prezident Donald Trump tureckú ofenzívu na severovýchode Sýrie, informovala agentúra AFP.


"Turecko, člen NATO, dnes vpadlo do Sýrie. Spojené štáty tento útok nepodporujú a Turecku dali najavo, že táto operácia je zlý nápad," uvádza sa v Trumpovom vyhlásení, zverejnenom hovorcom Bieleho domu.

AFP pripomína, že americký prezident krátko predtým nariadil odsun amerických jednotiek z predmetnej oblasti, čo bolo interpretované ako pozvánka pre Turecko, aby zaútočilo na kurdské milície — doterajšieho spojenca USA.

"Turecko sa zaviazalo, že bude chrániť civilistov a náboženské menšiny vrátane kresťanov a zabezpečí, aby nenastala humanitárna kríza — a my budeme trvať na tom, aby dodržalo tento záväzok," konštatoval Trump.

Turecko dnes spustilo vojenskú operáciu v severovýchodnej Sýrii namierenú proti Kurdom a teroristom z Islamského štátu. Oznámil to v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

"Turecké ozbrojené sily spolu so Sýrskou národnou armádou práve spustili operáciu Prameň mieru proti teroristom z PKK/YPG a Dáišu v severnej Sýrii. Naším cieľom je zabrániť vytvoreniu teroristického koridoru cez naše južné hranice, ako aj nastolenie mieru v tejto oblasti," napísal na Twitteri turecký prezident.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zväz židovských obcí vyjadril sústrasť rodinám obetí nemeckého útoku
<< predchádzajúci článok
Kampaň pred komunálnymi voľbami v Maďarsku je podľa analytika ostrá

Turecký vpád na sever Sýrie je podľa Trumpa zlý nápad - diskusné fórum čitateľov