Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. augusta 2009

Turského účasť na odvolaní závisí podľa SNS od jeho zdravotného stavuMinistra životného prostredia Viliama Turského v piatok odvolá prezident SR aj v jeho neprítomnosti. Turský je stále hospitalizovaný po úraze, čo dnes agentúre SITA potvrdila hovorkyňa rezortu ...Zdieľať
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Ministra životného prostredia Viliama Turského v piatok odvolá prezident SR aj v jeho neprítomnosti. Turský je stále hospitalizovaný po úraze, čo dnes agentúre SITA potvrdila hovorkyňa rezortu životného prostredia Jana Kaplanová. Jeho úradovanie sa tak skončí po 101 dňoch od jeho vymenovania. "Pokiaľ sa v piatok minister životného prostredia Viliam Turský osobne nezúčastní na akte odvolania u prezidenta SR Ivana Gašparoviča, predseda vlády Robert Fico očakáva, že najneskôr v piatok prevezme a podpíše odvolací dekrét prezidenta SR, čím sa definitívne ukončí jeho pôsobenie vo funkcii ministra životného prostredia SR," uviedla dnes hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová. Premiér Fico rozhodol, že Smer-SD zoberie celé ministerstvo životného prostredia spod kontroly SNS.


Turský, nominant SNS, podľa tlačovej tajomníčky SNS Jany Benkovej nemá žiadny problém s prevzatím odvolacieho dekrétu. "Ale na akte odvolania u pána prezidenta sa v piatok zúčastní alebo nezúčastní podľa toho, či mu to dovolí jeho zdravotný stav a či mu to odporučia lekári," uviedla Benková.

Viliam Turský je v poradí tretím ministrom životného prostredia, ktorý končí v kabinete premiéra Roberta Fica v tomto volebnom období. Turského nominovala Slovenská národná strana, ktorej rezort životného prostredia pripadol po voľbách v roku 2006. Do ministerského kresla sa Turský dostal 20. mája z pozície štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva SR. Z postu odchádza pre kontroverzné obchody a tendre, ktoré sprevádzajú rezort životného prostredia. Najznámejšou kauzou je predaj voľných emisných kvót, pri ktorej SR pre nevýhodnú zmluvu so súkromnou firmou Interblue Group prišla minimálne o 66 miliónov eur v porovnaní s predajmi okolitých európskych štátov. K tomuto obchodu sa pridalo aj zmedializovanie tendra Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktorý patrí pod správu rezortu životného prostredia, na odvoz a likvidáciu odpadového popolčeka a škvary. Ten vyhrala firma Esco Krupina. Svoj projekt vyčíslila na viac ako 85 miliónov eur, oproti najlacnejšej ponuke, ktorá sa vyskytla vo verejnej súťaži, bol drahší o vyše 27 miliónov eur.

Predaj voľných emisných kvót stál ministerské kreslo Turského predchodcu Jána Chrbeta. Ten bol na ministerskom poste od 18. augusta 2008 do 6. mája tohto roku. Dôvodom odvolania Chrbeta bolo podľa predsedu vlády politické zlyhanie ministra, keď od vlády požadoval, aby rozhodla, či zruší spornú zmluvu s americkou firmou Interblue Group o predaji emisných kvót. Premiéra rozhnevalo, že sa takto chcel zbaviť veci, za ktorú ako minister zodpovedá.

Prvým ministrom životného prostredia vo Ficovom kabinete bol Jaroslav Izák (SNS), ktorý viedol rezort od vymenovania vlády 4. júla 2006 až do jeho odvolania 18. augusta 2008. Dôvodom pre odvolanie Izáka boli podľa premiéra dotácie z Environmentálneho fondu pridelené súkromným osobám v súlade so zákonom, ale v rozpore s etickým princípom. Rezort v čase Izákovho ministrovania dotoval z envirofondu modernizácie rodinných domov predstaviteľov vládnych strán.

Prezident Turského odvolá v piatok aj bez účasti ministra, uviedol Fico

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezident Turského odvolá v piatok aj bez účasti ministra, uviedol Fico (27. 8. 2009)
 K dotácii súkromnej firme pomohol aj poradca ministra Turského (27. 8. 2009)
 Turský sa hodil na maródku, aby dotiahol kšeftíky (26. 8. 2009)
 Zelení sa chcú zviditeľňovať a zaútočili na Turského, tvrdí SNS (26. 8. 2009)
 Turský je ministrom za trest, tvrdí SZ (20. 5. 2009)nasledujúci článok >>
SND je konzervatívne, neznieslo inovácie, uviedla Hroncová
<< predchádzajúci článok
Bosnianska polícia zatkla dve osoby podozrivé z páchania vojnových zločinov