Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. augusta 2009

SND je konzervatívne, neznieslo inovácie, uviedla HroncováSlovenské národné divadlo (SND) je konzervatívne, prioritou bývalej generálnej riaditeľky Silvie Hroncovej bolo urobiť zo SND špičkovú kultúrnu inštitúciu európskeho typu. Tvrdí to Hroncová v ...Zdieľať
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Slovenské národné divadlo (SND) je konzervatívne, prioritou bývalej generálnej riaditeľky Silvie Hroncovej bolo urobiť zo SND špičkovú kultúrnu inštitúciu európskeho typu. Tvrdí to Hroncová v stanovisku k svojmu dnešnému odstúpeniu, ktoré prijal minister kultúry Marek Maďarič. "Presadzovala som omladenie umeleckých súborov, vytvorenie renomovaných inscenačných tímov, živé a produktívne kontakty so zahraničím, získavanie nových skupín divákov a v neposlednom rade efektívne využívanie finančných prostriedkov a majetku SND. V SND však naďalej vo viacerých zložkách pretrváva konzervatívne myslenie, ktoré odmieta porovnávanie s európskou úrovňou. Toto je podstatou nášho sporu," tvrdí Hroncová.


"Minister súhlasil s abdikáciou Silvie Hroncovej z funkcie generálnej riaditeľky SND," informoval vo vyhlásení hovorca rezortu kultúry Jozef Bednár. Pripomenul, že to z jej strany považuje "za správny krok". V stredu jej podľa vyhlásenia ministerstva kultúry vyjadrili nedôveru riaditeľ Opery SND Pavol Smolík a riaditeľ Činohry SND Štefan Bučko. "V najbližších dňoch minister kultúry rozhodne o tom, kto bude poverený dočasným zastupovaním generálneho riaditeľa SND," informoval Bednár. Uviedol, že na pozíciu bude vyhlásené výberové konanie.

Hroncová bola vo funkcii od 2. júna 2006, predtým bola riaditeľkou Divadelného ústavu v Bratislave. Štefan Bučko, ktorý odstúpil v stredu pre rozpory s Hroncovou a pre odchod vedenia opery, viedol činohru od 15. septembra 2008. Vo funkcii vtedy nahradil hereckého kolegu Juraja Slezáčka. Okrem riaditeľa Opery SND Pavla Smolíka odstúpili v utorok aj šéfdirigent Rastislav Štúr a dramaturg Slavomír Jakubek. Hroncová ich abdikačné listy akceptovala. Dôvody svojho rozhodnutia neuviedli, vraj odišli bez udania dôvodu. Smolíka vedením Opery SND poverili 8. decembra 2008, funkciu dočasne prevzal po odchode Gabriely Beňačkovej. Štúr bol šéfdirigentom národnej opery od októbra 2008, Slavomír Jakubek pôsobil ako dramaturg a manažér Opery SND od marca 2005.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Z funkcie odstúpila generálna riaditeľka a šéf činohry (27. 8. 2009)
 Politika, ciele a metódy Hroncovej bránia Bučkovi viesť činohru (27. 8. 2009)
 Odstúpilo vedenie Opery Slovenského národného divadla (26. 8. 2009)
 Činohru SND trápi javisko, balet a operu bufet bez vody a elektriny (6. 5. 2008)nasledujúci článok >>
Slovenská pošta nesúhlasí s tvrdeniami o vysokom raste cien
<< predchádzajúci článok
Turského účasť na odvolaní závisí podľa SNS od jeho zdravotného stavu