Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. júna 2024

Ukrajinskí vojaci z LGBTQ komunity sa zúčastnili dúhového pochodu v Kyjeve, vyzvali vládu k udeleniu partnerských práv (foto)Niekoľko stoviek ukrajinských vojakov z LGBTQ komunity a ich podporovatelia sa v nedeľu zúčastnili na pochode rovnosti v Kyjeve. Príslušníci ozbrojených síl, mnohí s dúhovými nášivkami na uniformách, ...Zdieľať
russia_ukraine_war_pride_parade_62824 676x451 16.6.2024 (SITA.sk) - Niekoľko stoviek ukrajinských vojakov z LGBTQ komunity a ich podporovatelia sa v nedeľu zúčastnili na pochode rovnosti v Kyjeve. Príslušníci ozbrojených síl, mnohí s dúhovými nášivkami na uniformách, zdôraznili svoju službu vlasti a vyzývali vládu, aby im udelila oficiálne partnerské práva.


Podujatie, na ktoré prišli aj zamestnanci amerického a niekoľkých európskych veľvyslanectiev, sa konalo za väčšej policajnej prítomnosti pre hrozby protidemonštrantov. Aktivisti sa snažia o právne reformy, ktoré by umožnili ľuďom v partnerstvách osôb rovnakého pohlavia prijímať lekárske rozhodnutia o zranených vojakoch a pochovávať obete vojny. Tvrdia, že zlepšenie práv homosexuálov by vytvorilo ďalší rozdiel medzi Ukrajinou a Ruskom, kde sú práva LGBTQ ľudí výrazne obmedzené.

Viac o téme: Vojna na UkrajineOrganizátori dúhového pochodu pri jeho organizovaní čelili ťažkostiam. Mestské úrady zamietli petíciu, aby sa zhromaždenie mohlo konať na stanici metra, a odsúdila ho aj jedna z hlavných vetiev ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Polícia zriadila v centre Kyjeva kordóny, aby zabránila demonštrácii oponentov, a na konci akcie zaviedla demonštrantov do centrálnej stanice metra.

Protestujúci v rámci opozičného protestu, z ktorých niektorí mali masky a transparenty proti LGBTQ, pochodovali k pamätníku padnutých vojakov v centre mesta. Účastníci oboch pochodov využili túto príležitosť a vyzvali zahraničné krajiny, aby pomohli Ukrajine v jej boji proti ruskej agresii, pričom volali po jej vyzbrojení.


Zdroj: SITA.sk - Ukrajinskí vojaci z LGBTQ komunity sa zúčastnili dúhového pochodu v Kyjeve, vyzvali vládu k udeleniu partnerských práv (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počet vysídlených ľudí sa zvýšil na rekordnú úroveň, najväčšia kríza pretrváva v Sýrii
<< predchádzajúci článok
Povolenia na zasiahnutie cieľov v Rusku americkými zbraňami zmenšujú bezpečný priestor agresora