Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. júna 2011

Ultrabežec Rajchl sa opäť pokúsi prebehnúť RakúskoSlovenský ultrabežec Jozef Rajchl sa opätovne pokúsi o prebehnutie Rakúska po tom, čo v rokoch 2006 a 2007 musel beh prerušiť. Po úspešnom prebehnutí Slovenska z ...Zdieľať
jozef rajchl Jozef RajchlFoto: Archív: Jozef RajchlBRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) - Slovenský ultrabežec Jozef Rajchl sa opätovne pokúsi o prebehnutie Rakúska po tom, čo v rokoch 2006 a 2007 musel beh prerušiť. Po úspešnom prebehnutí Slovenska z východu na západ v roku 2004, zdolaní Európy zo severu na juh v roku 2005 a prebehnutí z Bratislavy do Pekingu v roku 2008, sa pokúsi o prvé súvislé prebehnutie Rakúska a tým aj o ustanovenie miestneho rekordu. Opäť pôjde o extrémnu akciu, pri ktorej počas maximálne desiatich dní, v prevažne horskom teréne, denne ubehne približne 100 km.


Ako agentúru SITA informoval samotný bežec, aj toto podujatie sa bude konať iba s minimálnym zabezpečením, ktoré bude tvoriť jedno servisné vozidlo s vodičom. Ten bude zároveň plniť aj úlohu kameramana a maséra.

Celková dĺžka behu bude 930 kilometrov, ktoré chce 30-ročný Rajchl zdolať v limite 260 hodín, teda deväť dní. Vyštartuje 18. júna o 7:00 spred futbalového štadióna v rakúskom Bregenzi. Cieľom bude bratislavské Hviezdoslavovo námestie, kam by mal dobehnúť 26. júna vo večerných hodinách.

Na trase ultrabežca čaká niekoľko kritických miest

Už počas druhého dňa absolvuje najprudší výbeh, ktorým bude 28-percentné stúpanie na St. Jodok. V tretí deň sa bude musieť vyrovnať s najtiahlejším, 25-kilometrovým stúpaním z Mathausu na Hochtor (2575 m.n.n.). Podrobný popis trasy aj fotografie budú od 18. júna dostupné na internetovej stránke XTREMERUN.com. Zároveň tam budú uvedené úseky, na ktorých budú môcť sólo bežca podporiť jeho kolegovia a cyklisti z Rakúska a Slovenska.

Okrem ustanovenia rakúskeho rekordu v extrémnom behu je táto akcia zároveň prípravou na sólo beh Across Australia z Perthu cez Melbourne do Sydney, ktorý by sa mal uskutočniť v budúcom roku v mesiacoch marec a apríl. Ako príprava čaká na Jozefa Rajchla ešte ďalší projekt, a to buď prebehnutie Karpatského oblúka zo Srbska cez Rumunsko, Ukrajinu až na Slovensko, alebo prebehnutie bývalým Česko-Slovenskom z Ašu do Vyšného Nemeckého.

Ultrabeh je každý beh dlhší ako 42 kilometrov. Najčastejšími kategóriami ultrabehu sú 24-hodinový beh, 48-hodinový beh, ale aj beh na 100 či 1000 kilometrov. Menej bežné sú takzvané expedičné behy s dĺžkou niekoľkých tisíc kilometrov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skupina Saxon predstaví na Topfeste nový album Call To Arms
<< predchádzajúci článok
Russell Crowe si pravdepodobne zahrá v novom Supermanovi