Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. júna 2011

ZOYA MUSEUM: To najlepšie, čo doma mámeUmenie už nie je iba doménou Bratislavy. V príjemnom prostredí, obklopení vinicami, môžete od júna navštíviť výnimočnú výstavu pripravenú v spolupráci so Slovenskou ...Zdieľať
balony sng Ľudovít Fulla - BalónyFoto: SNGBRATISLAVA 16. júna (WBN/PR) - Umenie už nie je iba doménou Bratislavy. V príjemnom prostredí, obklopení vinicami, môžete od júna navštíviť výnimočnú výstavu pripravenú v spolupráci so Slovenskou národnou galériou. ZOYA MUSEUM v Modre predstavuje v poradí už tretiu výstavu pod názvom Slovenská moderna.


Výstava SLOVENSKÁ MODERNA usporiadaná v ZOYA MUSEUM v Modre v spolupráci so Slovenskou národnou galériou predstavuje verejnosti „to najlepšie, čo doma máme“ – reprezentatívny výber z maliarstva prvej polovice 20. storočia zo zbierok SNG. Zlý prevádzkový stav a odkladaná rekonštrukcia časti výstavných priestorov žiaľ neumožnili prezentovať vlastné zbierky SNG v potrebnom rozsahu. Preto sa tieto významné diela presunuli do prostredia galérie moderného umenia nachádzajúceho sa vo vinárskom komplexe ELESKO wine park.

Slovenská moderna predstavuje výtvarnú tvorbu približne prvej polovice 20. storočia (rozpätie 20. až 40. rokov) a reagovala na západoeurópske avantgardné a modernistické hnutia. Vybrané vrcholné diela predstaviteľov Slovenskej moderny zo zbierok Slovenskej národnej galérie v ZOYA MUSEUM v Modre reprezentujú „náš“ domáci variant výtvarného modernizmu. Dnes už vieme, že postavenie „na okraji“ a mimo centier sa môže stať pre umenie aj výhodou – ponúkame návštevníkom, aby sa na vlastné oči presvedčili, že aj na Slovensku vznikli autentické a originálne umelecké diela, ktoré dokážu osloviť, ktoré poznáme a radi sa k nim vraciame.

Určite si nenechajte ujsť:
- najlepšie, najkvalitnejšie, najreprezentatívnejšie diela Slovenskej moderny (vďaka premysleným nákupom našich predchodcov v SNG)
- najznámejšie (známe vari už zo školských učebníc)
- najreprodukovanejšie (M. Benka, M. A. Bazovský, Ľ. Fulla, M. Galanda)
- najoceňovanejšie (Pieseň a práca od Ľ. Fullu, Grand Prix na „svetovej“ výstave v Paríži, 1937)

Vystavujúci autori:

Janko Alexy ▪ Konštantín Bauer ▪ Jakub Bauernfreund ▪ Miloš Alexander Bazovský ▪ Martin Benka ▪ Ľudovít Fulla ▪ Mikuláš Galanda ▪ Ladislav Guderna ▪ Edmund Gwerk ▪ Vincent Hložník ▪ Viliam Chmel ▪ Július Jakoby ▪ Anton Jasusch ▪ Cyprián Majerník ▪ Gustáv Mallý ▪ František Malý ▪ Ester Martinčeková-Šimerová ▪ Peter Matejka ▪ Ján Mudroch ▪ Andrej Nemeš ▪ Eugen Nevan ▪ Zolo Palugyay ▪ František Reichentál ▪ Koloman Sokol ▪ Imro Weiner-Kráľ ▪ Arnold Peter Weisz-Kubínčan ▪ Ernest Zmeták

Názov výstavy: SLOVENSKÁ MODERNA / Maliarstvo prvej polovice 20. storočia zo zbierok Slovenskej národnej galérie
Kde: ZOYA MUSEUM (Modra) v spolupráci so Slovenskou národnou galériou
Kedy: 15. júna 2011 – 30. januára 2012
Koncepcia výstavy: Katarína Bajcurová
Vstupné: základné 4 EUR (dospelí), 2 EUR (deti do 16 r., študenti,dôchodcovia, držitelia karty EURO 26,
ISIC) a rôzne zľavy

www.zoyamuseum.sk

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Rukavica ako zbraň
<< predchádzajúci článok
Skupina Skunk Anansie chce na festivale domácu stravu