Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. júna 2020

Umelá inteligencia sa používa čoraz častejšie, podľa Lexmann môžu byť jej dôsledky aj nebezpečné



Fenomén umelej inteligencie je blízko masívnemu bežnému používaniu, je preto nutné zamerať sa na jeho dôsledky pre človeka, ktoré môžu byť nevídane prospešné, ale aj veľmi nebezpečné. Na problematiku ...



Zdieľať
img_9413_copy min 676x478 11.6.2020  - Fenomén umelej inteligencie je blízko masívnemu bežnému používaniu, je preto nutné zamerať sa na jeho dôsledky pre človeka, ktoré môžu byť nevídane prospešné, ale aj veľmi nebezpečné. Na problematiku upozornila europoslankyňa Miriam Lexmann (EĽS/KDH).


Tá k tejto téme otvára spoločenskú diskusiu a organizuje medzinárodnú konferenciu za účasti domácej a zahraničnej profesijnej a vedeckej špičky, ale i širokej verejnosti. Podujatie sa uskutoční na jar budúceho roka.

Bezpilotné lietadlo a chladnička plná jedla


V budúcnosti sa vďaka pokroku môžu stať bežnými bezpilotné lietadlo, autonómne vozidlo, dron, ktorý doručí životne dôležitú krv pre pacienta, ale aj roboty, ktoré sa starajú o seniorov alebo pacientov, či chladnička, ktorá "sama" objedná týždenný nákup.

Popri efektívnosti či rýchlosti je však podľa europoslankyne nutné, pozrieť sa aj na kľúčovú otázku, či v digitálnej dobe dokážeme ochrániť dôstojnosť človeka, ktorý stojí v centre technologického rozvoja.

"Je našou spoločnou úlohou pýtať sa a hľadať odpovede na množstvo rôznych aspektov umelej inteligencie, dát, robotizácie, ktoré sú výzvou pre našu ľudskosť," apeluje.

Ľudské dobro a humánny pokrok


Technologická revolúcia a nástup sociálno-digitálnej ekonomiky nás podľa Lexmann nemôže zastihnúť nepripravených. "Vývojári systémov umelej inteligencie musia mať na pamäti v prvom rade ľudské dobro a humánny pokrok, užívatelia zas uvážlivé a zodpovedné používanie moderných výdobytkov. Úlohou nás - zákonodarcov - je správne nastavenie regulačného rámca," myslí si.

Významné zmeny súvisiace s digitalizáciou, automatizáciou a ich mnohými sociálnymi dôsledkami sa očakávajú predovšetkým na trhu práce. "Nové technológie sa tu nesmú stať nástrojom dehumanizácie," upozorňuje europoslankyňa.

Miriam Lexmann je europoslankyňou od februára tohto roka, keď získala tzv. brexitové miesto. Okrem Výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci, pôsobí vo výboroch pre zahraničné veci a bezpečnosť a obranu.




Zdroj: Webnoviny.sk - Umelá inteligencia sa používa čoraz častejšie, podľa Lexmann môžu byť jej dôsledky aj nebezpečné © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trump ohlásil návrat k predvolebným zhromaždeniam aj napriek pandémii, prvý míting sa uskutoční v Tulse
<< predchádzajúci článok
Koronavírus má ešte jednu nevysvetlenú záhadu, týka sa pacientov bez príznakov ochorenia