Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

11. júna 2020

Koronavírus má ešte jednu nevysvetlenú záhadu, týka sa pacientov bez príznakov ochoreniaLekári dodnes nevedia jednoznačne vysvetliť, do akej miery koronavírus prenášajú asymptomatickí pacienti, teda takí, u ktorých síce test ukázal pozitivitu, ale nemajú žiadne príznaky ochorenia COVID-19.Zdieľať
Koronavírus má ešte jednu nevysvetlenú záhadu, týka sa pacientov bez príznakov ochorenia

Podľa Marie Van Kerkhoveovej, hlavnej odborníčky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na koronavírus, ide o nezodpovedanú otázku. Zatiaľ sa zdá, že ľudia bez príznakov chorobu prenášajú len zriedkavo, no lekári stále nemajú k dispozícii dostatok dôkazov, uvádza BBC.

Najinfekčnejší sú ľudia s príznakmi

Doterajšie dôkazy podľa nej naznačujú, že najinfekčnejší sú práve ľudia s prejavmi ochorenia, ktorí majú kašeľ či horúčku alebo iné typické symptómy. Zároveň platí, že ochorenie má dlhú inkubačnú dobu, počas ktorej môžu byť títo ľudia zdrojom nákazy pre okolie.

Výskumy šírenia ochorenia z viacerých krajín naznačujú, že asymptomatické prípady s menšou pravdepodobnosťou nakazia ľudí vo svojom okolí, no podľa výkonného riaditeľa programu WHO pre núdzové situácie Michaela Ryana k prenosu z asymptomatických pacientov určite dochádza, nie je však jasné, do akej miery, resp. ako často.

Rizikové je najmä kýchanie a kašľanie

Podla britského infektológa Babaka Javida z Cambridgeskej univerzity štúdie naznačujú, že ľudia bez príznakov prenášajú koronavírus len zriedkavo. Nájdu sa medzi nimi aj takí, ktorí majú len mierne príznaky a po čase ustúpia. Vírus však prenášať môžu, najmä v čase výskytu týchto príznakov alebo pred ich nástupom.

Najrizikovejší sú podľa neho symptomatickí ľudia s vysokou vírusovou záťažou, pretože pri kýchaní či kašľaní sa pravdepodobnosť prenosu zvyšuje.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Počet nakazených koronavírusom sa opäť zvýšil, Slovensko už vo výsledkoch testov nemá nulu (11. 6. 2020)
 Rakúsko sa chystá otvoriť hranice pre 31 krajín bez absolvovania povinnej karantény (10. 6. 2020)
 Pribudol rovnaký počet nakazených aj vyliečených, testom na Covid-19 prešli na Slovensku ďalšie stovky ľudí (10. 6. 2020)
 Zubári z Kysúc a Oravy prejavili svoju solidaritu. Ľudí v núdzi ošetria bezplatne (9. 6. 2020)
 Podnikatelia dostanú pomoc s platením nájmov, poslanci schválili Sulíkov návrh zákona (9. 6. 2020)
 Matovič oznámil veľké uvoľnenie ďalších obmedzení. Otvoria sa nočné kluby, zmeny sú aj v nosení rúšok a povinnej karanténe (9. 6. 2020)
 Ak britská vláda predĺži povinnú karanténu pre ľudí zo zahraničia, easyJet pristúpi k ďalšiemu prepúšťaniu zamestnancov (8. 6. 2020)
 Opatrenia proti Covid-19 sa v Británii zaviedli neskoro a stáli mnoho životov, kritizuje vedec vládu (8. 6. 2020)
 Laboratóriá otestovali rekordne nízky počet Slovákov, v jednom kraji našli dva pozitívne prípady s Covid-19 (8. 6. 2020)
 Vedci tvrdia, že testy na Covid-19 robíme príliš skoro. Chybu môže ukázať až jeden z piatich (8. 6. 2020)nasledujúci článok >>
Umelá inteligencia sa používa čoraz častejšie, podľa Lexmann môžu byť jej dôsledky aj nebezpečné
<< predchádzajúci článok
Pacientov čakajú nižšie doplatky za drahé lieky, ministerstvo zdravotníctva pripravilo viaceré zmeny

Koronavírus má ešte jednu nevysvetlenú záhadu, týka sa pacientov bez príznakov ochorenia - diskusné fórum čitateľov