Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. mája 2024

Únia zaradila na sankčný zoznam subjekty pracujúce pre Kremeľ, medzi nimi je aj osoba žijúca na SlovenskuEurópska únia na základe návrhu Česka uvalila sankcie na bývalého ukrajinského politika a proruského oligarchu Viktora Medvedčuka. Referuje o tom webZdieľať
thinkstockphotos 539835246 676x450 27.5.2024 (SITA.sk) - Európska únia na základe návrhu Česka uvalila sankcie na bývalého ukrajinského politika a proruského oligarchu Viktora Medvedčuka. Referuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na české ministerstvo zahraničných vecí.


Okrem Medvedčuka sa na sankčný zoznam Únie dostal aj ukrajinsko-izraelský občan Artem Marčevskyj a web Hlas Európy, ktorý spomenutí dvaja muži používali na šírenie proruskej propagandy v Európe.

Sankčný zoznam


Na sankčný zoznam EÚ boli na návrh Česka pridané tri subjekty pracujúce pre kremeľský režim,“ uviedlo na platforme X české ministerstvo zahraničných vecí.

Viac o téme: Vojna na UkrajineVšetky obmedzenia, ktoré predtým zaviedlo Česko, sú teraz platné vo všetkých 27 členských štátoch EÚ.


Zakázaný vstup do štátov EÚ


Sankcie znamenajú, že Medvedčuk a Marčevskyj majú zakázaný vstup alebo tranzit do štátov EÚ. Všetky finančné prostriedky patriace týmto dvom mužom alebo Hlasu Európy budú v celom bloku zmrazené.

Zatiaľ čo Medvedčuk po výmene za ukrajinských vojnových zajatcov žije od roku 2022 v Rusku, Marčevskyj sa po vypuknutí vojny presťahoval do Česka a následne na Slovensko, keď voči nemu Praha uvalila sankcie.

Odhalenie propagandistickej siete


Česko začiatkom apríla oznámilo, že odhalilo propagandistickú sieť riadenú Medvedčukom, ktorá šírila prokremeľské naratívy a platila politikom nakloneným Rusku v EÚ.

Rada EÚ 17. mája pozastavila činnosť Hlasu Európy a troch ďalších kanálov označených za ruské propagandistické kanály.Zdroj: SITA.sk - Únia zaradila na sankčný zoznam subjekty pracujúce pre Kremeľ, medzi nimi je aj osoba žijúca na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Milióny z eurofondov v okrese Komárno zmodernizujú obce, zlepšia školstvo a posilnia cezhraničnú spoluprácu
<< predchádzajúci článok
Organizácie vyzvali kandidátov do eurovolieb, aby prijali záväzok pre lepšiu ochranu zvierat. Zatiaľ sa pripojilo 46 z nich