Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. mája 2024

Milióny z eurofondov v okrese Komárno zmodernizujú obce, zlepšia školstvo a posilnia cezhraničnú spoluprácuMinister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši a štátny tajomník rezortu Michal Kaliňák sa v pondelok ...Zdieľať
rasi 676x451 27.5.2024 (SITA.sk) - Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši a štátny tajomník rezortu Michal Kaliňák sa v pondelok stretli s primátormi a starostami z okresu Komárno. Predstavili im eurofondové výzvy, z ktorých môže región čerpať. Spoločne prediskutovali tiež problémy a očakávania predstaviteľov samosprávy.

Zmeny vo verejnom obstarávaní


Starostov a primátorov sme informovali o zmenách vo verejnom obstarávaní. Novela zákona pôjde teraz do druhého čítania a má byť základným nástrojom na to, aby naše mestá a obce mohli peniaze použiť na to, na čo ich obyvatelia žijúci v regióne potrebujú,“ povedal minister investícií Richard Raši.

Iba v okrese Komárno bolo z rôznych operačných programov podporených viac ako 350 projektov za takmer 200 miliónov eur. Z tejto čiastky bolo vyčerpaných 197,22 milióna eur. Okrem iného sa podarilo zmodernizovať budovu Gymnázia Ľudovíta Jaroslava Šuleka v Komárne, ktorá prešla kvalitnou rekonštrukciou cez výmenu okien a dverí až po zateplenie celej fasády.

V rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) bola zase podporená napríklad novostavba urgentného príjmu v Nemocnici Komárno.

Ďalšie milióny prídu do komárňanského okresu aj z nových eurofondov. Doposiaľ bolo zverejnených 126 výziev na predkladanie projektov v objeme zhruba 4,56 mld. eur.

Rekonštrukcia a modernizácia škôl


Spolu sú v harmonograme výziev na rok 2024 investičné možnosti v objeme cca 6,18 mld. eur, z čoho až 1,86 mld. eur by malo byť preinvestovaných prostredníctvom Integrovaných územných investícií (IÚI), kde výber projektov je v rozhodovacej kompetencii územia.

Starostov a primátorov sme dnes informovali aj o novom programovom období. Mesto Komárno a obce v tomto okrese sú v rámci IÚI mechanizmu oprávnené na financovanie z alokácie Rady partnerstva Nitrianskeho samosprávneho kraja (RP NSK), ktorá predstavuje viac ako 142,5 mil. eur a celková alokácia pre Kooperačnú radu UMR Nové Zámky – Komárno predstavuje takmer 34 mil. eur,“ oznámil Raši.

Medzi schválenými projektovými zámermi sú napríklad rekonštrukcie a modernizácie základných škôl, rekonštrukcia budovy mestskej polície či revitalizácie medziblokových priestorov.

Minister Raši pripomenul, že k rozvoju prihraničného regiónu veľkou časťou prispieva aj program cezhraničnej spolupráce Interreg HU-SK, kde je na priority tohto územia v nových eurofondoch pripravených viac ako 160 miliónov eur. Aktuálne sa podľa neho pripravuje nová zmluva o spolupráci medzi Slovenskom a Maďarskom na ďalšie roky, ktorú by mali podpísať premiéri oboch krajín.


Zdroj: SITA.sk - Milióny z eurofondov v okrese Komárno zmodernizujú obce, zlepšia školstvo a posilnia cezhraničnú spoluprácu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Účasť na mierovom samite zatiaľ potvrdilo 90 krajín, podľa Zelenského lídri budú môcť prejaviť svoj záujem o ukončenie vojny
<< predchádzajúci článok
Únia zaradila na sankčný zoznam subjekty pracujúce pre Kremeľ, medzi nimi je aj osoba žijúca na Slovensku