Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

12. júna 2024

Unikátnu hrobku kniežaťa z Popradu si v Podtatranskom múzeu pozrelo už takmer 10-tisíc návštevníkovUnikátnu hrobku kniežaťa z Popradu si od jej sprístupnenia v Podtatranskom múzeu v máji 2023 pozrelo už takmer 10-tisíc návštevníkov. Expozícia s ...Zdieľať
445750969_767230618923598_6348279079046617883_n 676x451 12.6.2024 (SITA.sk) - Unikátnu hrobku kniežaťa z Popradu si od jej sprístupnenia v Podtatranskom múzeu v máji 2023 pozrelo už takmer 10-tisíc návštevníkov. Expozícia s artefaktmi z konca štvrtého storočia prilákala najviac turistov počas minulej letnej sezóny, no čísla jej návštevnosti stúpajú aj pred tohtoročným letom.


Informovala o tom Daša Jeleňová, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom múzea. Podľa nej si expozíciu len za uplynulý mesiac pozrelo viac ako tisíc ľudí. Podtatranské múzeum sprístupnilo hrobku germánskeho kniežaťa z prelomu 4. a 5. storočia počas uplynulej jari po osemnástich rokoch príprav a výskumu.

Unikát v Európe


„Ide o európsky unikát. Expozícia obsahujúca drevený sarkofág kniežaťa s lôžkom starým 1 600 rokov doteraz pritiahla tisícky návštevníkov. Za približne rok od jej otvorenia si ju pozrelo až 9 860 ľudí,“ konkretizovala Jeleňová.

Výnimočný nález kniežacej hrobky so stovkou ľudských kostí objavili archeológovia ešte v roku 2005 pri výstavbe priemyselného parku v Poprade – Matejovciach. Odhalili vtedy zastrešenú drevenú zrubovú komoru s dreveným sarkofágom s vnútorným zariadením, ktorá ukrývala zvyšky koženého textilného odevu zosnulého.

Nálezy v klimatizovaných vitrínach


„Našli tiež vysústružený stôl, pozostatky potravy v keramických nádobách a predmetov dennej potreby v lykovej kazete, rôzne ozdobné a úžitkové predmety, ako i prívesok z mince rímskeho cisára Valensa či kožené puzdro na luk, toaletné potreby aj stolovú hru s hracími kameňmi a drevenou doskou,“ pripomenula hovorkyňa kraja.
 
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


To všetko sa stalo súčasťou expozície, ktorú môžu návštevníci múzea vidieť v jeho piatich miestnostiach na ploche 460 metrov štvorcových. Všetky originály nálezu sa pritom podľa Jeleňovej nachádzajú v klimatizovaných vitrínach s teplotou 17 stupňov Celzia pri 50 percentnej vlhkosti, ktorú je možné kontrolovať aj na diaľku.

Jeden z najväčších archeologických objavov


„V miestnostiach je nová elektroinštalácia, vzduchotechnika, sanované podlahy aj osvetlenie, samozrejmosťou sú interaktívne zariadenia,“ vymenovala. Prešovský samosprávny kraj investoval do záchrany artefaktu a príprav samotnej expozície takmer 900-tisíc eur.

Unikátna hrobka, ktorá bola sprístupnená koncom mája minulého roku, sa podľa kraja podpísala aj pod stúpajúce čísla návštevnosti múzea. Jeho portfólio si prišlo v roku 2023 pozrieť takmer 24-tisíc návštevníkov, pričom rok predtým ich bolo necelých 18-tisíc. Samotný archeologický objav, ktorý patrí medzi najväčšie na Slovensku, si počas prvých troch mesiacov od otvorenia v čase letnej sezóny pozrelo vyše 3 100 ľudí.


Zdroj: SITA.sk - Unikátnu hrobku kniežaťa z Popradu si v Podtatranskom múzeu pozrelo už takmer 10-tisíc návštevníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Foto: Resoty v Bratislave otvoria Pamätnú izbu Antona Srholca, ktorý do našich príbytkov prinášal vždy pokoj a lásku
<< predchádzajúci článok
Nová spoločenská hra Majstrovstvá Európy vo futbale