Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. februára 2024

Upadnú USA tento rok do recesie? Ak áno, bolo by to vplyvom vonkajšieho šoku, myslí si štvrtina amerických ekonómovLen štvrtina amerických podnikových ekonómov a analytikov očakáva, že USA tento rok upadnú do recesie. A akýkoľvek pokles by bol pravdepodobne výsledkom vonkajšieho šoku. Respondenti v prieskume ...Zdieľať
americky dolar 676x452 13.2.2024 (SITA.sk) - Len štvrtina amerických podnikových ekonómov a analytikov očakáva, že USA tento rok upadnú do recesie. A akýkoľvek pokles by bol pravdepodobne výsledkom vonkajšieho šoku.


Respondenti v prieskume americkej Národnej asociácie podnikových ekonómov (NABE), ktorého výsledky zverejnila v pondelok, však stále očakávajú, že medziročná inflácia v roku 2024 bude 2,5 percenta. Federálny rezervný systém (Fed) si pritom želá infláciu maximálne 2 percentá.

Pred rokom väčšina prognostikov očakávala, že americká ekonomika, ktorá je najväčšia na svete, skĺzne do recesie, keďže Fed v rámci boja proti inflácii zvýšil úrokové sadzby.

Inflácia v USA však klesla z rekordnej výšky 9,1 percenta, ktorej bola v júni 2022, na úroveň len 3,4 percenta vlani v decembri. Americká ekonomika pritom neustále rástla a zamestnávatelia stále prijímali pracovníkov.


Zdroj: SITA.sk - Upadnú USA tento rok do recesie? Ak áno, bolo by to vplyvom vonkajšieho šoku, myslí si štvrtina amerických ekonómov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odvolávanie ministerky Šimkovičovej sa odkladá, poslanci mimoriadnu schôdzu neotvorili ani na tretí pokus (video)
<< predchádzajúci článok
Politické vzťahy medzi Fínskom a Ruskom nebudú existovať, kým sa neskončí vojna na Ukrajine, tvrdí prezident Stubb