Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. februára 2024

Odvolávanie ministerky Šimkovičovej sa odkladá, poslanci mimoriadnu schôdzu neotvorili ani na tretí pokus (video)Šimkovičovú nebudú odvolávať, návrh sa presunie na ďalšiu schôdzu Poslanci ani v utorok po ôsmej ráno neotvorili mimoriadnu schôdzu na ...Zdieľať
65536ee0a97f4286086239 676x450 13.2.2024 -


Poslanci ani v utorok po ôsmej ráno neotvorili mimoriadnu schôdzu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS), keď sa prezentovalo iba 43 poslancov a plénum tak nebolo uznášaniaschopné. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) bude zisťovať účasť poslancov v pléne opäť o hodinu.

Dva neúspešné pokusy opozície o otvorenie mimoriadnej schôdze boli už v pondelok, po deviatej sa prezentovalo 47 poslancov a o pol hodinu neskôr ich bol rovnaký počet.

Video: Rokovanie parlamentu

 
 


Návrh na odvolanie Šimkovičovej podalo hnutie Progresívne Slovensko (PS) a strana Sloboda a Solidarita (SaS). Odôvodnili ho nekompetentnosťou ministerky. Podľa nich Šimkovičová šíri nenávisť a nerozumie ničomu, čo je súčasťou jej rezortu.

„Ministerka kultúry vracia svojou rétorikou, krokmi a zámermi rezort kultúry minimálne 30 rokov dozadu. Kultúrnu doménu štátu chápe predovšetkým ako 'kultúru slovenského ľudu', ktorá má byť 'slovenská a žiadna iná' a odmieta 'zmiešavanie iných kultúr'," uvádzajú opoziční poslanci v návrhu. Podčiarkli, že petíciu za odvolanie ministerky podpísalo 188 848 ľudí a „stala sa jednou z najúspešnejších verejných podpisových akcií v slovenských dejinách".

Opoziční poslanci poukazujú tiež na to, že Šimkovičovej chýba odbornosť, predošlé skúsenosti v kultúre, profesionálny kredit, potrebný prehľad o rezorte či akákoľvek riadiaca skúsenosť. Kritizujú, že nepredstavila žiadnu odbornú víziu svojho rezortu a svoje zámery nediskutuje s odbornou obcou a predstaviteľmi rezortu. „Mnohé jej rozhodnutia sú v rozpore s existujúcimi strategickými dokumentmi ministerstva kultúry a vládou schváleným materiálom Stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu 2030," píše sa v návrhu. Opozícia dodala, že spôsob komunikácie ministerky je nedôstojný a „urážlivý voči mnohým a voči kultúry samotnej“.

Návrh na odvolanie ministerky predkladali poslanci PS a SaS na dvakrát, pretože prvýkrát nedodali potrebný počet podpisov, dva chýbali. Uviedli, že išlo o administratívny omyl.
 Zdroj: SITA.sk - Odvolávanie ministerky Šimkovičovej sa odkladá, poslanci mimoriadnu schôdzu neotvorili ani na tretí pokus (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ministerka Šimkovičová šíri nenávisť, ignoruje odbornosť, diskusiu, rozmanitosť a slobodu, kritizuje Milanová (12. 2. 2024)
 Hlasovanie o Šimkovičovej je vizitkou vládnej koalície a ich novej politickej kultúry, hovorí Holečková (12. 2. 2024)
 Odvolávanie ministerky Šimkovičovej sa odkladá, poslanci mimoriadnu schôdzu v pondelok neotvorili (video) (12. 2. 2024)
 Oproti Milanovej je Šimkovičová hviezdou, obhajuje ministerku kultúry Šutaj Eštok (11. 2. 2024)
 Mimoriadna schôdza k odvolaniu ministerky kultúry Šimkovičovej z funkcie bude v pondelok (9. 2. 2024)
 Premiér Fico plne podporuje ministerku Šimkovičovú, osobne sa chce zapojiť do „súboja“ proti jej prípadnému odvolávaniu z funkcie (8. 2. 2024)
 Nadácia Milana Šimečku pozýva ministerku Šimkovičovú na ich podujatia a aktivity, zabudla ich spomenúť pri vymenúvaní dotácií (8. 2. 2024)
 Šimkovičová: Musíme zvýšiť kontrolu verejnoprávnych umeleckých fondov (7. 2. 2024)
 Progresívne Slovensko vraví, že za nedostatkom podpisov na zvolanie schôdze o odvolaní ministerky Šimkovičovej je administratívny omyl. (5. 2. 2024)
 SaS s PS podajú návrh na odvolanie ministerky kultúry M. Šimkovičovej (24. 1. 2024)nasledujúci článok >>
Odmietnutý kandidát na post prezidenta podal žalobu na Pellegriniho
<< predchádzajúci článok
Upadnú USA tento rok do recesie? Ak áno, bolo by to vplyvom vonkajšieho šoku, myslí si štvrtina amerických ekonómov