Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. októbra 2019

USA zabili pri májových náletoch v Afganistane najmenej 30 civilistovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Kábul 9. októbra (TASR) - Najmenej 30 civilistov zahynulo počas májových náletov amerického letectva na metamfetamínové laboratóriá islamistického hnutia Taliban na západe Afganistanu. Vyplýva to zo správy, ktorú v stredu zverejnila misia OSN v Afganistane (UNAMA). Americká armáda výsledky správy spochybnila, píše agentúra AFP.


UNAMA vo svojej správe uviedla, že sa jej podarilo verifikovať 39 civilných obetí, z ktorých bolo 30 obetí na životoch, päť zranených a štyri nestanovené. Z tohto počtu bolo 14 detí a jedna žena.

Predmetná správa je výsledkom štyri mesiace trvajúceho vyšetrovania UNAMA, týkajúceho sa operácie amerických vzdušných síl z 5. mája, ktorá bola zameraná na zničenie laboratórií na výrobu metamfetamínu.

Agentúra v tejto súvislosti ďalej dodala, že má k dispozícii "spoľahlivé informácie" o ďalších 30 obetiach na životoch - prevažne ženách a deťoch - ktoré momentálne tiež preveruje.

Americké sily v Afganistane (USFOR-A) však správu UNAMA odmietli s tým, že spochybnili jej metodológiu. USFOR-A sú podľa slov svojich predstaviteľov presvedčené o tom, že ich "presné" nálety zasiahli výhradne metamfetamínové laboratóriá.

Americká armáda podnikla v roku 2017 a na začiatku roku 2018 sériu náletov na Talibanom kontrolované výrobne ópia. Táto kampaň však mala len minimálny dosah na príjmy tohto islamistického hnutia, pričom antagonizovala miestnych roľníkov, ktorých živobytie často závisí práve od pestovania maku.

USFOR-A sa následne zamerali na z pohľadu Talibanu omnoho lukratívnejšie metamfetamínové laboratóriá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čína kritizovala sankcie USA proti jej firmám a varovala pred odvetou
<< predchádzajúci článok
Rizikom chudoby a sociálnym vylúčením bolo ohrozených 16,3 % ľudí

USA zabili pri májových náletoch v Afganistane najmenej 30 civilistov - diskusné fórum čitateľov