Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. februára 2021

Ústavný súd zrušil časť opatrení proti koronavírusu, Babišova vláda ich nedostatočne zdôvodnilaČeský Ústavný súd zrušil časť protiepidemických opatrení, ktoré sa týkajú maloobchodu a služieb. Vláda ich totiž podľa súdu nedostatočne zdôvodnila. Informuje o tom spravodajský portál ...Zdieľať
belgium_eu_summit_59018 0c680f9401044c1cbffc7257798ce450 676x407 22.2.2021 (Webnoviny.sk) - Český Ústavný súd zrušil časť protiepidemických opatrení, ktoré sa týkajú maloobchodu a služieb. Vláda ich totiž podľa súdu nedostatočne zdôvodnila. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.


Návrh na Ústavný súd podala skupina 63 senátorov ešte vlani v novembri. Tvrdili pritom, že zákaz neprimerane a iracionálne zasahoval do základného práva slobodne podnikať. Opatrenia, ktorých sa to týkalo, už síce nie sú platné, nález však môže mať dopad na schvaľovanie podobných opatrení v budúcnosti a tiež na ďalšie, ktoré platia v súčasnosti.

Ústavný sudca Vojtěch Šimíček vysvetlil, že im išlo predovšetkým o budúce nariadenia, ktoré musia byť riadne zdôvodnené. „Primárne išlo o vydávanie krízových opatrení do budúcnosti," uviedol na tlačovej konferencii a dodal, že súd chápe závažnosť situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 a maloobchody sa preto neotvoria.

Podľa súdu musí byť každé krízové opatrenie založené na odborných podkladoch a musí zohľadňovať celkový kontext a dopady opatrenia aj do ďalších oblastí spoločenského života, a to v krátkodobom i dlhodobom hľadisku. Vláda pritom podľa súdu pri prijímaní opatrení nevysvetlila, prečo prikročila k zákazu niektorých prevádzok a prečo majú iné výnimku.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ústavný súd zrušil časť opatrení proti koronavírusu, Babišova vláda ich nedostatočne zdôvodnila © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trasovacie a karanténne aplikácie sú neefektívne, o ich spustení rozhodnú epidemiológovia a vláda
<< predchádzajúci článok
Trápia vás žlté zuby? Je tu pre vás hneď niekoľko riešení

Ústavný súd zrušil časť opatrení proti koronavírusu, Babišova vláda ich nedostatočne zdôvodnila - diskusné fórum čitateľov