Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. novembra 2018

V bojnickej zoo vybudujú karanténne stanice pre veľké šelmy



Na snímke medveď vo svojom výbehu bojnickej zoologickej záhrady 1. mája 2016.



Zdieľať
Na snímke medveď vo svojom výbehu bojnickej zoologickej záhrady 1. mája 2016. Foto: TASR - Alexandra Moštková
Bojnice 9. novembra (TASR) - V Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach pribudnú dve karanténne stanice pre vybrané druhy veľkých šeliem. Zoo ich vybuduje v rámci projektu Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy, ktorého je partnerom.


"Celkovým cieľom projektu je zachovať priaznivý stav medveďa hnedého a vlka v alpskom bioregióne, zároveň dosiahnuť priaznivý stav u vlka v panónskom bioregióne a rysa ostrovida na celom Slovensku, a to prostredníctvom realizácie aktivít zo schválených programov starostlivosti," načrtla hovorkyňa bojnickej zoo Simona Kubičková.

Národná zoologická záhrada v Bojniciach podľa nej v rámci projektu vybuduje karanténnu, respektíve rehabilitačnú stanicu pre rysa ostrovida v jej areáli a takisto karanténnu, respektíve rehabilitačnú stanicu pre medveďa hnedého. "V oboch prípadoch je cieľom rehabilitácia a chov v podmienkach ex situ (mimo prirodzeného prostredia druhu, pozn. TASR). Rovnako výstupom bude aj štúdia posúdenia úspešnosti prežitia v podmienkach in situ (v miestach prirodzeného výskytu, pozn. TASR), prípadne translokácia do iných štátov," doplnila.

Národná zoologická záhrada v Bojniciach vystupuje ako partner tohto celoslovenského projektu, žiadateľom o financie je Štátna ochrana prírody SR. Projekt bude financovať z Operačného programu Kvalita životného prostredia, a to v rámci výzvy zameranej na dobudovanie sústavy Natura 2000 - realizácia schválených dokumentov starostlivosti. Celkové oprávnené výdavky projektu predstavujú 7.999.997,57 eura, v rovnakej výške je i nenávratný finančný príspevok.

Bojnická zoologická záhrada má rehabilitačnú stanicu, do ktorej sa najčastejšie dostávajú zranené živočíchy z voľnej prírody ako sovy a dravce, ale takisto má vybudované priestory aj pre rysa ostrovida alebo rysa karpatského. "Tieto využívame na rehabilitáciu rysov, z ktorých niektoré boli vypustené do Falckého lesa v Nemecku v rámci projektu LIFE," pripomenula Kubičková. Zoo má i záchytné centrum CITES, ktoré funguje v spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní a dostávajú sa tam zaistené zvieratá z nelegálnych chovov či v rámci pašeráctva. Zostávajú tam dovtedy, kým sa prípady v súvislosti s nimi nevyšetria.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Orbán: Chybou EPP bolo, že sa nepodarilo udržať Britov v EÚ
<< predchádzajúci článok
Kurz: Plukovník vo výslužbe je podozrivý zo špionáže pre Rusko