Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. marca 2023

V Bratislave budú protestovať proti novele zákona o rodnom čísle, ktorá znemožní právnu tranzíciuV sobotu 25. marca sa v Bratislave uskutoční protestné zhromaždenie v reakcii na novelu zákona o rodnom čísle, ktorá podľa kritikov znemožní prístup k právnym tranzíciám, teda úradnej zmene pohlavia a rodného ...Zdieľať
gettyimages 1173711931 676x450 24.3.2023 (SITA.sk) - V sobotu 25. marca sa v Bratislave uskutoční protestné zhromaždenie v reakcii na novelu zákona o rodnom čísle, ktorá podľa kritikov znemožní prístup k právnym tranzíciám, teda úradnej zmene pohlavia a rodného čísla.


Ako organizátori informujú v tlačovej správe, návrh skupiny poslancov na čele s Annou Záborskou by v prípade schválenia spôsobil, že právna tranzícia by bola možná len v tom prípade, že človek poskytne „genetický test, ktorý by preukázal, že v minulosti došlo k nesprávnemu určeniu pohlavia danej osoby“.

Medicínsky nezmysel


„Okrem toho, že takýto návrh je úplným medicínskym nezmyslom, keďže pohlavie sa nedá dokázať prostredníctvom genetického testu, má tento zákon jediný cieľ – znemožniť právne tranzície transrodovým ľuďom. Popritom hrubo porušuje aj práva intersex ľudí," konštatujú organizátori protestu.

Zároveň zdôrazňujú, že „trans práva" sú ľudské práva a je potrebné ich obraňovať.

„Vyzývame preto všetkých, ktorí v októbri po neonacistickom teroristickom útoku na Zámockej ulici v Bratislave sľubovali solidaritu a bezpečné priestory, aby neostali ticho a opäť vyšli do ulíc. Vyzývame politikov naprieč celým politickým spektrom, aby prestali vytĺkať svoj politický kapitál z tém, ktoré znemožňujú bezpečný, zdravý a dobrý život obrovskej skupine zraniteľných osôb," zdôraznili organizátori.

Biologické pohlavie


Zhromaždenie sa začne o 16:00 na Námestie SNP.

„Zaznejú príhovory a hlasy osôb, ktoré sa Slovenská republika snaží umlčať. Následne sa spolu vydáme na pochod mestom, počas ktorého dáme hlasne najavo, že zostávame v uliciach a za práva queer osôb nikdy neprestaneme bojovať," dodali organizátori.

Cieľom novely zákona o rodnom čísle, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania je zabezpečiť, aby bolo možné zmeniť rodné číslo osoby pri nesprávne určenom pohlaví osoby na základe lekárskeho posudku, ktorý je potvrdením genetických výsledkov určenia skutočného biologického pohlavia.

Predkladateľmi sú poslanci hnutia Sme rodina Jozef Lukáč a Eva Hudecová i poslankyne hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Anna Andrejuvová a Anna Záborská.


Zdroj: SITA.sk - V Bratislave budú protestovať proti novele zákona o rodnom čísle, ktorá znemožní právnu tranzíciu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ktorý hlupák by dal za šroty 900 miliónov eur? Podľa Kéryho analýza k migom neexistuje
<< predchádzajúci článok
Slovensko potrebuje podľa Dzurindu tri P, strane Modrí sa už podarilo vyzbierať polovicu podpisov (video)